ביטוח מנהלים או קרן פנסיה?

צרו איתנו קשר

ביטוח מנהלים או קרן פנסיה?החיסכון הפנסיוני נמנה על הנכסים החשובים ביותר שלא לומר המשמעותיים ביותר שצובר אדם בימי חייו. ההשקעה בתכנית הפנסיונית צריכה לענות על שלושה צרכים מרכזיים: שמירה על רמת החיים של המוטבים במקרה של מות המבוטח, הגנה על רמת ההכנסה של המשפחה במקרה שהמבוטח הופך לנכה וחיסכון שמיועד לתקופת הגמלאות.

בשוק המוצרים הפנסיונים קיימים ארבעה מוצרים עיקריים: קרנות השתלמות, קופות גמל, ביטוחי מנהלים וקרנות פנסיה. במאמר זה נתמקד בהשוואה בין קרן פנסיה לבין ביטוח מנהלים מבחינת פרמטרים שונים ונציין כבר עכשיו כי ההחלטה אינה פשוטה ובכל מקרה ההמלצה היא להתייעץ אודות הבחירה הנכונה והמתאימה ביותר עבורכם באופן אישי עם יועץ פנסיוני תוך מתן עדיפות ליועץ פנסיוני אובייקטיבי ובלתי תלוי.

תכולה

גם ביטוח מנהלים וגם קרן פנסיה מכילים ביטוח לשלושה סיכונים שכוללים זקנה, נכות ומוות. עם זאת, ישנו שוני מסוים בין קרנות הפנסיה לביטוח המנהלים בנוגע לאופן שבו נקבעים סכומי הביטוח עבור כל אחד ואחד מהסיכונים הנ"ל. בעוד שבביטוח מנהלים המבוטח נהנה ממידה רבה של גמישות, הרי שבקרנות הפנסיה הגמישות בעניין זה חלקית בלבד: באפשרות המבוטח לבחור מתוך מגוון מצומצם של מסלולים שמציעה הקרן ומתוכם בלבד.

צורת ההתקשרות

קרנות הפנסיה מנוהלות לפי תקנון בסיסי שבו מוגדרות כל החובות והזכויות של העמיתים בקרן. תקנון זה ניתן לשינוי באישור האוצר על ידי החברה שמנהלת את הקרן. בניגוד לכך, התכניות של ביטוח המנהלים מבוססות על חוזה ביטוחי שנערך בין החברה המבטחת למבוטח וחוזה זה בדרך כלל אינו ניתן לשינוי.

דמי הניהול

דמי הניהול של החיסכון נגבים מהמבוטחים בשתי דרכים: כאחוז מהצבירה השנתית וכאחוז מסוים מההפקדה השוטפת. בסעיף זה ניתן לראות עדיפות לקרנות הפנסיה כיוון שהשיעור המקסימאלי שניתן לגבות עבור ניהול הקרן מהפרמיה הוא שישה אחוז ודמי הניהול המקסימאליים מהצבירה הוא חצי אחוז במקרה שמדובר על קרנות פנסיה ואילו בביטוח מנהלים דמי הניהול המרביים שניתן לגבות הם 13% מהפרמיה ודמי הניהול המרביים שניתן לגבות מהצבירה הם שני אחוז.

חשוב לדעת שישנו גם שיעור מינימאלי לדמי הניהול. כך למשל דמי הניהול המינימאליים בקרנות הפנסיה הם שני אחוז מהפרמיה ורבע אחוז מהצבירה ובמקרה של ביטוח המנהלים מדובר על סכום מינימאלי בשיעור של שלושה אחוז מהפרמיה ואחוז ורבע ומהצבירה.

אופן הקבלה של הכספים

במידה והמבוטח יסבול מנכות או שייצא לגמלאות, יקבל קצבה חודשית גם מהקרן וגם מביטוח המנהלים. עם זאת, במקרה של מוות תשלם קרן הפנסיה תשלום חודשי למוטבים שלו ואילו חברת הביטוח תשלם תשלום חד פעמי בלבד או תשלום חודשי לתקופה מוגבלת.

יחס ההמרה

על מנת לחשב את גובה התשלום החודשי שישולם למבוטח בזמן הפעלת הביטוח, מחלקים את הסכום שנצבר במספר החודשים שנותרו למבוטח עד הגיעו לגיל של תוחלת החיים הממוצעת. מן הסתם ככל שמקדם ההמרה (מספר החודשים) גבוה יותר, כך התשלום נמוך יותר.

ההבדל בין קרן פנסיה לבין ביטוח מנהלים הוא שבקרן פנסיה מקדם ההמרה נתון לשינויים וישנו סיכוי לא רע שייקבע רק בעתיד עם פרישתו של המבוטח ואילו בביטוח מנהלים יחס ההמרה מבטיח הגנה מפני עלייה בתוחלת החיים. מאחר ותוחלת החיים עולה ללא הפסקה משנה לשנה, יש להתחשב בנתון זה כשבאים לבחור את האפיק המתאים ביותר לחיסכון.

אפיקי ההשקעה

בביטוח מנהלים המבוטח נהנה מהיכולת לבחור בעצמו את אפיקי ההשקעה בהתאם לאופיו והעדפותיו. עם זאת, אלו שחברים בקרנות פנסיה צריכים להשקיע לפחות שלושים אחוז מהכספים שלהם באגרות חוב צמודות למדד שנושאות ריבית קבועה של 4.8% לשנה. יתר הכספים מושקעים בהתאם למדיניות ההשקעה עליה הסכימו העמיתים או לפי ראות עיניו של המבוטח.

לסיכום

במאמר זה נגענו על קצה המזלג במספר הבדלים בסיסיים בין קרנות פנסיה לביטוח מנהלים אך חשוב להבין כי ישנם עוד לא מעט הבדלים קטנים וגדולים כאחד. מה שחשוב להבין הוא שלכל אחד מתאים אפיק שונה וישנם אף כאלו שבוחרים להחזיק גם בקרן פנסיה וגם בביטוח מנהלים במקביל.

הבחירה במוצר הפנסיוני היא החלטה אינדיבידואלית שלוקחת בחשבון את גובה השכר של העובד, את מצבו הבריאותי, את גילו, רמת החשיפה שלו לשינויים, את אופי ההשקעה שהוא מעוניין בו ועוד.

בהתאם לכל זה, כפי שציינו בתחילת המאמר שזה עתה קראתם, ההמלצה הגורפת מפי המומחים בתחום היא לבחור להתייעץ בנושא עם יועץ פנסיוני אובייקטיבי ובלתי תלוי על מנת לקבל את ההחלטה המושכלת והמותאמת ביותר האפשרית.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

כל מה שצריך לדעת על קרנות פנסיה ותיקות בניהול מיוחד של חברי "אגד" בע"מ

תכנון פרישה – מי שיקדים לתכנן את פרישתו ייהנה מרווחה כלכלית

ייעוץ פיננסי רון מאיר

ייעוץ פיננסי רון מאיר

רון מאיר, איש מקצוע מוכר בתחום ייעוץ פיננסי, עם ניסיון עשיר מאד בתחום והצלחות מרובות של עסקים ואנשים פרטיים. מנהל המרכז לייעוץ פיננסי, המקום שמרכז את כל המידע הכי מקצועי והכי עדכני ברשת.

התקשרו עכשיו! דילוג לתוכן