ייעוץ פנסיוני לעצמאים

צרו איתנו קשר
תוכן עניינים

ייעוץ פנסיוני לעצמאייםאין ספק שלעצמאים ישנם חיים שונים מאוד מאלו שיש לשכירים. ניתן לכתוב מאמרים שלמים על היתרונות מול החסרונות של עבודה באופן עצמאי, לדבר על העובדה שאין בוס מעל הראש מצד אחד ועל הפחד מהיום שבו לא ימצא העצמאי עבודה מצד שני, על השקט הנפשי שבמקום עבודה מסודר מול החופש המושלם של להיות הבוס של עצמך ועוד ועוד.

במאמר שלפניכם לא נדון בכל זה אלא רק בנושא אחד קטן אך חשוב מעין כמוהו וכפי שכבר הסגירה אותנו הכותרת – מדובר על כספי הפנסיה של ציבור העצמאים בישראל.

מה זה בכלל חיסכון פנסיוני?

באופן הפשוט ביותר ניתן לתאר את החיסכון הפנסיוני כתשלום שמשלם העובד מדי חודש על מנת שכשיסיים את תקופת העבודה ויפרוש לגמלאות, יוכל להמשיך ולקבל תשלומים ולהמשיך להתקיים בכבוד. במידה ועובד הוא שכיר, לפי החוק הישראלי עליו להפריש סכום מסוים ממשכורתו מדי חודש ולסכום זה מצרף המעביד שלו סכום נוסף.

עם זאת, במידה ומדובר על עובד עצמאי שאין לו מעביד, הרי שבאפשרותו לבחור שלא להפריש כספים ולא ליהנות מתשלומי פנסיה בבוא העת.

המחשבה לעתיד

לרוע המזל עצמאים רבים טרודים מדי יום ביומו באינספור מחשבות ועיסוקים ומנסים להתמודד עם הלחץ היומיומי תוך השקעת כספם בהווה ולא בעתיד. עם זאת, בין אם ירצו בכך ובין אם לא, הזקנה תתפוס גם אותם ביום מן הימים. לו יחליטו שאין ברצונם להתחיל להפריש כספים לטובת הפנסיה שלהם בשלב מוקדם ככל האפשר, ייתכן מאוד שימצאו את עצמם ללא שום כיסוי פיננסי ביום בו כבר לא יוכלו להמשיך ולעבוד וזאת חרף שנות העבודה הרבות שהשקיעו במהלך חייהם. המעניין הוא שיש לחשוב כבר עכשיו על העתיד כיוון שכשהעתיד יגיע, לא ניתן יהיה להתחיל לחשוב עליו אז.

באילו מוצרים פנסיוניים ניתן לבחור?

החוק מגדיר עשרה מוצרים פנסיוניים שניתן לבחור מתוכם שבאופן גס ניתן לחלק לשלושה סוגים עיקריים: תכניות ביטוח, קרנות פנסיה וקופות גמל. הסוגים השונים נבדלים זה מזה בהתאם למרכיבים של ההשקעה, לאופן שבו ניתן בבוא היום לקבל את הכספים, לצורת ההתקשרות בין הלקוח לגוף הפיננסי, לגובה של ההוצאה החודשית, למבנה של ההוצאה החודשית ועוד.

כך למשל קרן פנסיה תבטיח לעצמאי שלכשיפרוש ייהנה מקצבה חודשית עד שארית ימי חייו ואילו קופת גמל או תכנית ביטוח יבטיחו לו תשלום חודשי קבוע לתקופה מוגדרת מראש או תשלום חד פעמי בלבד. כל אחד מהמוצרים הפנסיוניים משקיע את כספי המבוטח באופן אחר ובאפיקי השקעה שונים ולרוב העובד העצמאי לא באמת מסוגל לבצע את ההחלטות הרות הגורל הללו בכוחות עצמו.

הטבות מס לעצמאים

מה שעצמאים רבים לא מודעים אליו זה שהם זכאים להטבות מס בגין ההפקדה לקופות הגמל ולקרן השתלמות, וכן שהם זכאים לקבלת הטבות מס בשלב שבו יתחילו לזרום אליהם התשלומים בתקופת הגמלאות. עם זאת, יש תקרה מסוימת להטבות המס ולגובה הקצבה החודשית ואין צורך להכביר במילים אודות המורכבות של נושאי המס באופן כללי.

אז מה אפשר לעשות?

על מנת להכיר את המסלולים השונים ולהבין את ההשלכות של כל בחירה ובחירה ישנה חשיבות עליונה לקבוע פגישת ייעוץ מקצועית עם יועץ פנסיוני. רק בעזרת יועץ פנסיוני שאינו תלוי בשום גוף כלכלי (בניגוד לסוכן פנסיוני או משווק פנסיוני) ניתן לקבל תמונת מצב רחבה ובהירה ככל האפשר, להבין מה הן האפשרויות העומדות בפני העובד העצמאי ולקבל החלטה מושכלת ומותאמת באופן אישי.

יועץ פנסיוני שמתמחה בייעוץ לעצמאים יכול לבאר עבור הלקוחות שלו את הדקויות של החוק בנושא שלהם, להאיר את עיניהם בנוגע למסים השונים שיהיו חייבים בהם בכל מקרה ומקרה ולהסביר להם על הזכויות המגיעות להם על פי חוק מתוקף היותם עצמאים. על מנת שלא לצאת לגמלאות ללא רשת ביטחון ועל מנת לבחור בדרך המוצלחת ביותר באופן אישי שבה ניתן יהיה לצאת לפנסיה בלי דאגות, מומלץ ביותר לקבוע פגישת ייעוץ פנסיוני לעצמאים.