ביטוח רעידות אדמה

צרו איתנו קשר
תוכן עניינים

ביטוח רעידות אדמהמדינת ישראל, הממוקמת על גדותיו של השבר הסורי-אפריקני, חשופה באופן ישיר לרעידות אדמה, כאשר מדי שנה מתרחשות בישראל כמה וכמה רעידות אדמה, גם אם מרביתן כלל לא מורגשות בציבור, ורק מיעוטן מגיעות לכותרות. עם זאת, הסכנה להתרחשותה של רעידת אדמה חזקה במיוחד, אשר תגרור נזקים כבדים לרכוש, ואף אבדות בנפש, נותרת בעינה, ורלוונטית היום בדיוק כמו בעבר.

מאחר ורעידת אדמה מטבעה הינה "כוח עליון", אשר לאיש מאתנו אין עליו שליטה, רעידת אדמה פתאומית עלולה להתרחש בכל רגע, ולגרור פגיעה ממשית בנכסים הכלכליים של כולנו, ובדגש על נכסי דלא-ניידי. על מנת להימנע מפגיעה ניכרת ברכוש כתוצאה מרעידת אדמה פתאומית, אזרחים רבים בישראל בוחרים לבטח עצמם באופן פרטי בביטוח מיוחד נגד רעידות אדמה, אשר בדומה לשאר פוליסות הביטוח, מסופק אף הוא מטעם חברות הביטוח הפרטיות בישראל.

ביטוח רעידות אדמה – כדאי?

השאלה האם רכישת ביטוח רעידות אדמה היא השקעה חכמה או בזבוז כספי מיותר היא שאלה נפוצה במיוחד, אשר פעמים רבות קשה לתת לה תשובה חד משמעית. באופן כללי, ובדומה לשאר סוגי הביטוח השונים, ככל שעולה הסבירות להתרחשותה של רעידת אדמה חזקה, אשר עלולה לגרום נזק ממשי לרכוש באזור הפגיעה, כך רכישת ביטוח רעידות אדמה הופכת לעסקה משתלמת יותר.

אף כי קיים קושי ניכר בניסיון לחזות מראש את התרחשותן של רעידות אדמה בישראל, הרי שמודלים מסוימים, אשר פותחו על סמך ההיסטוריה של רעידות האדמה בישראל, קובעים כי אחת לתקופת זמן מסוימת, המוארכת בכ-100 שנה, מתרחשת במדינת ישראל רעידת אדמה חזקה במיוחד, אשר תגרור כמעט בוודאות נזקים חמורים לרכוש. מאחר ורעידת האדמה האחרונה מסוג זה התרחשה בשנת 1927, ניתן להניח כי אנו קרבים לאירוע נוסף מסוג זה, ומומלץ להתכונן לקראתו.

כמו כן, מחקרים מצאו כי קיימים אזורים מסוימים בארץ אשר חשופים במיוחד לרעידות אדמה, כגון אזור בקעת ים המלח לדוגמא, השוכן על גבי השבר הסורי-אפריקני עצמו. מסיבה זו, רכישת ביטוח רעידות אדמה מהווה במקרים רבים עניין הכרחי לבעלים של נכס באזורים אלו, כאשר בעת התרחשותה של רעידת אדמה, הביטוח מאפשר לבעל הנכס לזכות בפיצוי הכספי הנדרש לצורך שיקום רכושו.

ומה לגבי סיוע מטעם המדינה?

באופן עקרוני, מדינת ישראל מכירה בחשיבות של נקיטת צעדים מקדימים לצורך התמודדות עתידית מול רעידות אדמה, ומשקיעה מאמצים ניכרים בסוגיה. בין היתר, בשנים האחרונות המדינה משקיעה מאמצים וממון רב לצורך קידומם של פרויקטים מסוג תמ"א 38, אשר מטרתם לחזק מבנים קיימים לקראת התרחשותה של רעידת אדמה עתידית.

עם זאת, חשוב לזכור כי בעת צרה, ובמיוחד במידה וישראל תתמודד בפני רעידת אדמה הרסנית במיוחד, אשר תגבה פגיעה ניכרת בחיים וברכוש, הרי שמדינת ישראל, גם אם תשאף לכך, לא תוכל לסייע לכל אזרחיה בו זמנית, ותיאלץ לקבוע סדר עדיפות מסוים. במצב זה, סביר להניח כי הסיוע הניתן לבעלי רכוש פרטי לא יעמוד בראש סדר העדיפות של מקבלי ההחלטות. במקרה מסוג זה, ביטוח פרטי כנגד רעידות אדמה מהווה ללא ספק השקעה חכמה ומשתלמת במיוחד לטווח הארוך.

בסופו של דבר, ההחלטה האם לרכוש ביטוח כנגד רעידות אדמה היא החלטה סובייקטיבית, כאשר, ובדומה לשאר סוגי הביטוחים, יש שיעדיפו לשים מאווייהם על המזל הטוב, ולהימנע מרכישת הביטוח. לעומת זאת, בעבור מי שמעוניין לבטח עצמו בצורה מקיפה, ומבלי להסתמך על איתני הטבע, הרי שרכישת ביטוח נגד רעידות אדמה היא בהחלט השקעה טובה לטווח הארוך.