פדיון קרן השתלמות

צרו איתנו קשר
תוכן עניינים

פדיון קרן השתלמותאחד מאפיקי ההשעה המוכרים ביותר הוא קרן השתלמות. לא כל אחד זכאי בפתיחת קרן השתלמות, אך בכל זאת, המדינה מעודדת את כל מי שיכול בפתיחת קרן זו. אחד האלמנטים החשובים בקרן השתלמות הוא העובדה שהיא מוגבלת בזמן. כלומר, לא ניתן למשוך כספים, מלבד מקרים חריגים לפני התקופה הנבחרת. בדרך כלל התקופה הנבחרת תהיה 6 שנים או 3 שנים. מהי קרן השתלמות וכיצד נבצע פדיון קרן השתלמות? על כך במאמר הבא.

פדיון קרן השתלמות- מהי קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא אפיק חיסכון לטווח בינוני עד ארוך. קרן השתלמות מוצעת הן לשכירים והן לעצמאים. את הכספים שהפקדתם בקרן השתלמות ניתן לפדות אחת ל6 שנים לרוב. במקרים חריגים קיימות נקודות יציאה לפני 6 שנים. קרן השתלמות מתאימה גם לעובדים וגם לקיבוצים או מושבים אשר מעוניינים להשקיע את הכסף שלכם ולהרוויח תשואה מכובדת עבור חברי המקום.

בשונה מאפיקי חיסכון אחרים, קרן השתלמות נחשבת לקרן רווחית ומשתלמת מאוד, מכיוון שניתן למצוא הטבות מס על הפקדות. כמו כן, בקרן השתלמות ניתן לפדות את הרווחים מבלי להפריש מס רווחי הון.

קרן השתלמות היא קרן המוצעת על ידי חברות ביטוח ובתי השקעות. קיימים קרנות השתלמות שונים אשר בכל קרן השתלמות ניתן לבחור את מסלול ההשקעה. בהתאם למסלול ההשקעה שנבחר, יקבע גובה דמי הניהול. בדרך כלל, דמי הניהול הגבוהים ביותר יהיו עבור קרן השתלמות במסלול מניות.

יש לקחת בחשבון שלא כל אחד יכול להצטרך לקרן השתלמות.  במקרה של שכירים, רק מקום שמציע לעובדיו פתיחת קרן השתלמות יוכל להנות ממנה. במקרה של עצמאים, ניתן לפתוח קרן השתלמות באופן עצמאי, כאשר רק הם מפרישים לקרן בהתאם לסכום שהם בוחרים.

לרוב לעצמאים יהיה מותר להפריש עד 18,000 שקלים בכל שנה. מעל ל-18,000 שקלים, המשקיע יהיה חייב במס רווחי הון. מס זה עומד על כ-25% מהרווחים.

פדיון קרן השתלמות לאחר 6 שנים

לאחר שעברו שש שנים, מהיום בו הפקדתם את הכסף שלכם בקרן השתלמות, ניתן למשוך את הכסף שנמצא בקרן ללא צורך בתשלום בגין רווחי הון. מס רווחי הון הוא מס שמוטל על הרווח שלכם בשיעור של 25%. סכום זה יכול להיות משמעותי מאוד עבור משקיע לטווח הארוך. לכן, מומלץ לא לפדות את הכסף לפני שעברו 6 שנים.

עם זאת, קיימים מקרים חריגים בהם ניתן לפדות את הכסף מקרן ההשתלמות לאחר 3 שנים ועדיין להנות מפטור מס רווחי הון. לדוגמא, במידה שאתם מעוניינים לבצע משיכה עבור השתלמות בארץ או בחו"ל. לשם כך יש לוודא שההשתלמות עומדת בתנאים הכתובים בחוק. דוגמא נוספת היא בעת הגעה לגיל פרישה – 67 לגברים ו-62 לנשים, ניתן לפדות את הכסף לפני שעברו 6 שנים.

פדיון קרן השתלמות- הלוואה

במידה שיש לכם חיסכון בקרן ההשלמות, אך תקופת ההשקעה טרם עברה ואתם לא יכולים לפדות את הכסף, ניתן לבחור בהלוואה מתוך הסכום שצברת בקרן ההשתלמות. האם זה כדאי? התשובה היא כן, מאחר שבמצב שבחרתם בהלוואה, הריבית שתשלמו עבור ההלוואה תהיה נמוכה באופן משמעותי לעומת ריביות שחברות האשראי והבנקים מציעים לכם עבור הלוואות דומות. יש לקחת בחשבון שסך ההלוואה לא יעלה על 50% מגובה הסכום הצבור בקרן ההשתלמות, כאשר עוד לא חלפו 6 שנים ממועד פתיחת הקרן. אך כאשר עברו 6 שנים ממועד פתיחת קרן ההשתלמות והקרן נזילה, ניתן לקחת הלוואה בשיעור של עד 80% מגובה הקרן.

יש לקחת בחשבון, כי בכל בית השקעה או חברת ביטוח הנהלים הם שונים. לכן, חשוב מאוד לוודא את הנהלים העדכניים בנוגע להשקעה וגובה הריבית מול המקום בו השקעתם את הכסף שלכם.

עם זאת, להלוואה מקרן ההשתלמות יש מספר חסרונות-

 • כאשר לוקחים הלוואה מקרן ההשתלמות לא ניתן למשוך את שארית הסכום או חלק ממנו עד להשלמת ההלוואה.
 • בתקופות של משבר כלכלי (לדוגמא, תקופת הקורונה היא דוגמה מצוינת לכך בה עסקים רבים פשטו רגל), בית ההשקעות יוכל למנוע מכם את היכולת לבקש הלוואה.
 • במידה שלקחתם הלוואה מקרן ההשתלמות לא ניתן להעביר את הכסף שלכם לבית השקעות אחר עד להשלמת ההלוואה.

פדיון קרן השתלמות- חשוב לדעת

גם לאחר שחלפו 6 שנים, מומלץ להשאיר את הכסף בקרן ההשתלמות, אלא אם כן אתם צריכים כסף נזיל ואין לכם ברירה אחרת. רוב היועצים הפיננסיים ממליצים להשאיר את הכסף בקרן, שכן מדובר באפיק חיסכון מעולה. אך, ברגע שאתם מושכים את הכסף מקרן ההשתלמות, אפילו באופן חלקי, לא תהיו זכאים להמשיך בהפקדות נוספות ותהיו מחויבים בפתיחת קרן השתלמות אחרת. במצב כזה למעשה תתחילו מאפס. כמובן שככל שהסכום המופקד בקרן ההשתלמות יהיה גבוה יותר כך התשואה תהיה גבוהה יותר.

פדיון קרן השתלמות- כיצד?

פדיון קרן השתלמות מתבצע בתהליך מסודר מול חברות הביטוח ורשות המסים. לשם כך יש לבצע מספר פעולות-

 1. תחילה יהיה עליכם לשלוח בקשה לפדיון קרן השתלמות. הבקשה תימסר על גבי טופס של בית ההשקעות שמנהל את הקרן שלכם. את הטפסים הללו ניתן למצוא באתר החברה.
 2. לאחר מילוי הטופס, יש לצרף מספר מסמכים ביניהם צילום תעודת זהות ואישור בנקאי המעיד על חשבון השייך לעובד (בעל הקרן).
 3. במקרה של פדיון קרן השתלמות לשכיר, יש להמציא מכתב מהמעסיק. זאת יש לעשות מול בית ההשקעות.
 4. לאחר מכן, תוך 4 ימי עסקים בדרך כלל, אתם אמורים לראות את הכסף בחשבון שלכם. בדרך כלל בשלושת הימים הראשונים יצרו אתכם קשר, על מנת לוודא את אמינות הבקשה והאם יש צורך בהשלמת טפסים.

הטבות מס, ניתנות בתנאים מסוימים. הטבות המס יכולות לכלול גם פטור מתשלום מס בגין רווחי הון, בעיקר עבור עצמאים. כמו כן, הטבות  מס יכולות להיות גם החזרי מס בגין הפקדות לקרן השתלמות. אז מה התנאים להטבות מס?

שכירים

 • בתנאי שהפרשות המעסיק לא עולות על 7.5% משכר הברוטו של העובד ולא יותר מפי 3 מהפרשות העובד לקרן השתלמות.
 • בתנאי שהשכר השנתי מגיע לתקרה של 188,544 ש"ח (נכון לשנת 2022).
 • בתנאי שפדיון קרן ההשתלמות לאחר 3 שנות ותק בקרן, נעשה לצורך לימודים או מימון השתלמות.
 • בתנאי שפדיון קרן השתלמות נעשה עקב הגעה לגיל פרישה.
 • בתנאי שפדיון קרן השתלמות נעשה לאחר שש שנים מיום ההפקדה.

עצמאים

 • משיכה שלא לפני המועד שנקבע – שש שנים.
 • הטבת מס על חלק מההפרשות עד לתקרה המותרת.

עצמאי שהוא שכיר

עובד שמקבל מהמעסיק הפרשה לקרן השתלמות ובנוסף לכך מפקיד לקרן השתלמות בתור עצמאי יהנה מהטבת מס כפולה בכל אחת מהקופות. אך גובה ההטבה תלוי בגובה ההפרשה שבוצעה בתור שכיר.

כעצמאי, עובד זה יכול להנות מהטבות מס עבור הפקדות לקרן השתלמות בהתאם לתנאים הבאים-

 • סכום ההפקדה לא עולה על 4.5% מסך הכנסות באותה שנה.
 • סכום ההפקדות לא עולה על 4.5% מסכום התקרה.

עובדי הוראה

עובדי הוראה זכאים להפרשות מוגדלות לקרן השתלמות. לכן, זכאים לפטור גדול יותר ממס הכנסה. לבירור הזכות יש להגיע ליועץ פיננסי.

ככל שעוברות השנים, יותר ויותר אזרחים בישראל מבינים את החשיבות של השקעה בחיסכון כספי לתקופת זמן מוגדרת מראש, וזאת לצרכים שונים. מסיבה זו, נוצרו לאורך השנים שורה ארוכה של אפיקי חיסכון למיניהם, אשר מעניקים לכל אדם מגוון רחב של אפשרויות להשקעה כספית, וזאת בהתאם לבחירתו.

באופן עקרוני, מרבית אפיקי החיסכון הקיימים בימינו מחולקים לשתי קטגוריות על: אפיקי חיסכון לטווח קצר, כדוגמת פיקדון בנקאי נזיל, ואפיקי חיסכון לטווח ארוך, כדוגמת חסכונות פנסיוניים למיניהם. עם זאת, בטווח נוצר אפיק חיסכון נוסף, המוגדר כאפיק חיסכון לטווח בינוני, ומוכר בשם "קרן השתלמות".

מהי קרן השתלמות?

במקור, קרן ההשתלמות נוצרה כאפיק חיסכון לפרק זמן מוגדר של שש שנים, כאשר מטרתה הייתה לשמש עובדים שכירים במשק לצורך מימון כנסים מקצועיים והשתלמויות למיניהן. עם זאת, ברבות השנים הלך וגבר השימוש בקרנות ההשתלמות מטעם גופים שונים במשק, כאשר בימינו קיימות קרנות השתלמות מיוחדות לעצמאיים, וכן לחברים במושבים ובקיבוצים שונים.

בימינו, קרן ההשתלמות מהווה בפועל אפיק חיסכון נוסף לכל דבר, כאשר ייחודה של קרן ההשתלמות הוא שמטבעה היא תקפה לפרק זמן של שש שנים, מה שמבדיל אותה הן מאפיקי חיסכון קצרי טווח, והן מאפיקי חיסכון פנסיוניים למיניהם. יתרון נוסף שמעניקה קרן ההשתלמות הוא שמבין כל אפיקי החיסכון לטווח ארוך הקיימים במדינת ישראל, זוהי תוכנית החיסכון היחידה המעניקה פטור מלא ממס על ההפקדות אליה, וכן על הסכום הכספי הנאגר בה, מה שהופך אותה לאפיק חיסכון רווחי עבור אלפי ישראלים מדי שנה.

כיצד משתמשים בקרן השתלמות?

באופן כללי, קיימים מספר סוגים שונים של קרנות השתלמות בישראל, כאשר שתי המרכזיות ביניהן הינן קרן ההשתלמות לשכיר, וקרן ההשתלמות לעצמאי. בעוד שההפקדות לקרן ההשתלמות לעצמאי מבוצעות על ידו, כאשר הפקדות אלו מוכרות כהוצאה מוכרת לצורכי מס, ההפקדות לקרן ההשתלמות לשכיר מבוצעות על ידי המעסיק עצמו.

במרבית המקרים, המעסיק מפקיד אחוז מסוים מהכנסותיו של השכיר (לרוב כ-2.5% משווי משכורתו החודשית) ובנוסף מפריש לקרן אחוז מסוים מטעמו (לרוב כ-7.5% משווי המשכורת החודשית).

יש לציין בהקשר זה, כי מבחינה חוקית אין זו חובתו של המעסיק לפתוח לזכות העובד קרן השתלמות, והדבר תלוי ברצונו. עם זאת, ההפקדה לקרן השתלמות הפכה בימינו לאחת מההטבות שמציעים מקומות העבודה בישראל כדרך לגייס עובדים מוכשרים, ובמקרים רבים סוגיה זו נמצאת על הפרק כחלק מהמשא ומתן על תנאי העבודה בין המעסיק לעובד החדש.

מה משפיע על גובה החיסכון בקרן ההשתלמות?

שיעור החיסכון המצטבר בקרן ההשתלמות מושפע ממספר גורמים שונים, כאשר בראש ובראשונה מדובר בהיקף שכרו של העובד, אשר משפיע ישירות על גובה הסכום המופקד מדי חודש. כמו כן, גובה החיסכון מושפע בצורה ישירה מהחלטת המעסיק, לרוב במסגרת משא ומתן מול העובד, לגבי איזה אחוז מן המשכורת החודשית של העובד ברצונו להפקיד, ומהו האחוז אשר יופקד מטעמו בנוסף.

הגורם השלישי, אשר פעמים רבות משפיע באופן ממשי על היקף החיסכון הכולל, הוא התשואות הניתנות על החיסכון. בדומה לשאר קופות הגמל בישראל, גם קרנות ההשתלמות צוברות ריבית, כאשר גובה הריבית מתבסס על אופי ההשקעות בהן מנוהלת הקרן. מסיבה זו, ככל שהקרן מנוהלת בהשקעות בעלות מידת סיכון גבוהה יותר, כך עולה האפשרות לצבור רווח גדול יותר מחד, ולהפסיד נתח ניכר מסכום החיסכון מאידך. כך שבמקרים רבים, השקעה בקרן השתלמות בעלת היסטוריה "בעייתית" עלולה לפגוע באופן ממשי בחיסכון הכספי של הלקוח, ועדיף לנסות ולהימנע מכך מראש.