תקרה לעצמאיים

צרו איתנו קשר
תוכן עניינים

תקרה לעצמאייםכמה עצמאים מפקידים בסוף שנה :

כאשר אנחנו מדברים על הפקדה לסוף שנה ברור לנו כי מדובר על הפנסיה שלנו כעצמאים אנחנו אלה שדואגים לעתיד שלנו ,אבל כמה בעצם אנחנו צריכים להפקיד, מתי מפקידים, והאם יש לנו תקרה? והאם הפקדה מסוג זה נחשבת הוצאה מוכרת?

תקרה לעצמאיים- סוף שנה בפתח :

אנחנו בחודש אוגוסט עוד רגע בלי שנשים לב אנחנו בסוף שנה ,  בעקבות זאת שתקופת החיים שלנו מתארכת אנחנו מחויבים לדאוג לעצמו , בעבר עצמאים לא היו מפקידים לעצמם כסף לפנסיה וכאשר היו מגיעים לגיל הפרישה היינו מחויבים להמשיך לעבוד ,וכשאר לא היו עומדים בזה יותר היו פונים ללשכות הסעד והרווחה כי פשוט לא היה להם כסף למחייה . הכל השתנה בשנת 2017 כאשר יצא החוק פנסיה חובה לעצמאים הקובע כי גם עצמאים צריכים לחסוך לגיל הפרישה אשר יושבת תחת בכותרת הראשית של צו הרבה לביטוח פנסיוני אשר פורסם בשנת 2014. בסופו של יום מדובר על איכות החיים שלנו ככול שנפקיד יותר ככה נוכל ליהנות מגיל הפרישה.

תקרת הפקדה :

נכון לשנת 2020 תקרת ההפקדה לפנסיית עצמאית השנתית הינה 35 אלף שקלים, בחישוב מהיר זה אומר שבחודש אנחנו נפריש לעצמנו 2,900 ש"ח בחודש. כול סכום שתפקידו לעצמכם מעל הסכום הקבוע תוכלו לקבל על סכום זה הטבת מס משמעותיות, וכך תוכלו למשוך אותם בהגעה לגיל הפרישה .

תקרה לעצמאיים- הטבות סוף שנה לעצמאים :

לעצמאים ישנם שתי הטבות עיקריות שהן :

  • ניכוי מס – הוצאה מוכרת : חלק מהכסף שתפקידו יחזור אליכם גם ברגע ההפקדה , בהנחה של תשלום המס הסכנה, כמו שאתם מקבלים הוצאה מוכרת על העסקים שלכם לדוגמא: מים, חשמל ועוד.
  • החזר מס – ניכוי : המדינה תחזיר לכם כסף על הפקדה שלכם בסוף השנה , ישירות אל חשבון בבנק שלכם .

חשיבות העצמאים במדינה :

למדינה מאוד חשוב שאתם כהעצמאים תדאגו לעצמכם . תכנון החיים העתידיים שלכם מאוד חשובה לה , בכך זאת דואגים לעצמכם לעתיד הרחוק. וכך לא תהיו תלויים בה ,אלה רק בעצמכם. חלק מהכסף שלכם יחזור אליכם תוך מספר שבועות לחשבון הבנק שלכם ,וההפרש כמובן שיכנס לפנסיה שלכם. בהגעה לגיל הפרישה תוציאו את הפנסיה שלכם ואז תוכלו ליהנות מהטבות נוספות כגון : פטור ממס רווחי הון.

הקרן השתלמות :

המדינה לא מחייבת עצמאיים להפקיד את הכסף שלהם לקרן השתלמות אם כי רבים ממליצים להפקיד דווקא לקרן מסוג זב בעקבות כך שההון האישי שלכם יכול לעלות עם המשחק בבורסה.

תקרה לעצמאיים- סכומי הפקדה לקרן השתלמות

נכון לשנת 2020 התקרה הקיימת הקרן ההשתלמות לעצמאים הינה 18,500 שקלים. כך ש4.5 אחוז מההפקדה תחשב לכם כהוצאה .

התייעצות :

כשמדובר בפנסיה שלכם אנחנו בדרך כלל מסתמכים על מכרים, משפחה, לעיטים אנחנו נשענים על אנשים שאנחנו מכירים, אך יש לזכור שמדובר בפנסיה שלנו כעצמאים העדיפות היא תמיד  להתייעץ עם בעל מקצוע ובכך למצוא את הצורה הטובה ביותר שתוכלו לחסוך לעצמכם כסף לגיל הפרישה.

מינימום הפקדות :

יש כמה אופציות להפקדה לפנסיות בעבור עצמאיים להן:

  • הפקדה שנתית על שיעור של 4.45%  מההכנסות כלומר 237 שקלים לחודש כך יצא שלשנה תצברו 5,276 שקלים.
  • הפקדה שנתית על שיעור של 12.55% מההכנסות כלומר 662 שקלים.
  • ההפקדה המקסימלית בעבור לקבל הטבות מס הינה בשיעור של 16.5% מההכנסה .

רצוי לדעת כי המקסימום הפקדה הינו 899  שקלים לחודש. בנוסף לא קיימת חובת הפקדה על שכר שהוא מעל השכר הממוצע הקיים.

ביטוח אובדן כושר עבודה : 

אובדן כושר עבודה הוא אחד הביטוחים הקריטיים ביותר שניתן לעשות לנו כאזרחים בין אם מדובר בעצמאיים ובין אם מדובר בעצמאיים. גם הפקדה לביטוח זה יכולה להיחשב כניכוי מס, אם כי נדרש להפוך ביטוח זה כביטוח מועדף ונדרש לוודא כי הביטוח הינו ע"ש גיל פרישה כלומר 60 ומעלה  אם במידה ויקרה סיטואציה של אובן כושר עבודה טרם הגעתם לגיל הפרישה ,הכסף ישולם מהמועד שבו קרה המקרה ועד סוף תקופת אובדן הכושר.

שימו לב כי בקרן פנסיה קיים כבר ביטוח מסוג אובדן כושר עבודה.

עדכון לשנת 2021 :

על פי הנתונים של 2021 התקרה הינה

70,913  שקלים.

נתונים מהשטח : 

רוב אזרחי מדינת ישראל לא מבינים בתחום הפיננסי לכן שמדובר בתחום הפיננסי, עדיף לפנות לאיש מקצוע בתחום, התייעצות כמובן שהתייעצות בנושא תעלה כסף אך העניין שווה כאשר מדובר בפנסיה שלכם אל תשקלו פעמיים . אם כי גם ידוע שאף אחד מאתנו לא אוהב כאשר מכתיבים לו מה לעשות עם הכסף שלו בעיקר כאשר אנחנו מרוויחים אותו בדרך קשה .

 חשוב לדעת :

  • ישנן כמה סוגי פנסיות שניתן להפקיד אליהן כסף , כמו לדוגמא קרן פנסיה מקיפה , בקרן זו קיימות בדרך כלל ביטוחים למקרה נכות ולמקרה פטירה .
  • ההפקדה לקרן פנסיה מקיפה הינה על סך של כ4,000 עד 5,000 שקלים שיוצא לשנה סך הכול 51,912 שקלים נכון לשנת 2022 ומכאן נובע כי אם ההפקדה עולה על התקרה ,ההפקדות שלכם תעלה יגלשו לקרן הפנסיה הכללית .
  • הפקדה חד פעמית לקרן הפנסיה תשפיע ואף תפגע בביטוח הקרן , כדאי מאוד לשמור על רצף של הפקדות .
  • ניתן ליצור הפקדה יזומה הנקראת בשפה שלנו "הוראת קבע" בכדאי שההפקדה לפנסיה או לקרן השתלמות תהיה רציפה ולא תפגע בנו בעתיד הרחוק כאשר נגיע לגיל הפרישה.
  • כאשר מדובר על הוראת קבע דרך הבנק שלנו יהיה עלינו למלא טופס הרשאה באתר הבנק שלנו, ולשלוח לחברה שבה החלטנו לפתוח פנסיה את האישור של הבנק.