קרנות פנסיה ותיקות

צרו איתנו קשר

קרנות פנסיה ותיקותבשנת 1995 נכנסה לתוקפה רפורמה מהפכנית בתחום קרנות הפנסיה. בשנה זו הוחלט כי קרנות הפנסיה הקיימות לא יקבלו אליהן חברים חדשים, ולמעשה כבר החל מהשלושים ואחד לחודש דצמבר שנת 1994 הקרנות היו סגורות לחברים חדשים.

עם זאת, יש לציין שלאלו שהצטרפו לתכניות הותיקות בין הראשון לינואר לשלושים ואחד למרץ 1995 ניתנה האפשרות להצטרף עדיין לקרנות הותיקות ואלו שהחליטו לעשות כן נקראו מבוטחי תקופת הביניים.

מהן קרנות הפנסיה הותיקות?

קרנות הפנסיה הותיקות הן קרנות פנסיה שבעבר היו בשליטת או בבעלות הסתדרות העובדים. הקרן הותיקה ביותר שנקראת קג"מ (קרן הגמלאות המרכזית) הוקמה לפני כשישים שנה, אי שם בשנת 1954 ואליה התמזגה קרן הפנסיה של עובדי קופות החולים.

רוב הקרנות הותיקות סבלו מגירעונות אקטואריים משמעותיים ולפיכך בעקבות ההמלצות של ועדת פוגל המפורסמת הוחלט על סגירת השערים של הקרנות הותיקות למצטרפים חדשים ועל פתיחתן של קרנות הפנסיה החדשות.

מה זה גירעון אקטוארי?

גירעון אקטוארי הוא מצב שבו קיים הפרש שלילי בין ההתחייבויות של הגוף המבטח למבוטחים שלו לבין הנכסים שבידיו. המשבר של קרנות הפנסיה בישראל נגרם בעקבות גירעון אקטוארי כבד ביותר שבו היו נתונות לא פחות משמונה קרנות הפנסיה בישראל. המשמעות של הגירעון הייתה אחת – במוקדם או במאוחר היה נוצר מצב שבו הקרנות לא יוכלו לעמוד בהתחייבויות שלהן כלפי המבוטחים.

למרות שחששות מפני מצב זה הועלו עוד בשנות השישים של המאה העשרים, לא ננקטו בעניין זה צעדים משמעותיים עד לשנת 1995. השיטה שאפיינה את הקרנות הותיקות נקראת צבירת זכויות וזאת בניגוד לשיטה שמאפיינת את הקרנות החדשות שנקראת צבירת כספים. הסיכון שהקרן תיכנס לגירעון אקטוארי במתכונת של צבירת כספים נמוך יותר.

קרנות פנסיה ותיקות בהסדר

הקרנות הותיקות שבהסדר הן הקרנות שבעבר היו תחת ניהולה של ההסתדרות. בשנת 2003 קרנות אלו עברו לניהול של גוף שנקרא עמיתים והמדינה התחייבה להזרים אליהן שמונים מיליארד שקלים על מנת להתמודד עם הגירעונות הכבדים. בתמורה לכך חל שינוי משמעותי בתנאים שהיו קבועים לקבלת התשלומים החודשיים וכן חל שינוי בגובה הקצבה החודשית.

בין היתר העמיתים חוו קיצוצים דרמטיים בזכויות הפנסיוניות שלהם, התקנונים של הקרנות השונות אוחדו לכדי תקנון אחיד אחד ויחיד, ההסכמים שנחתמו בין ארגונים וגופים מסוימים לבין הקרנות שהקנו לעובדים שלהם זכויות והטבות מיוחדות בוטלו ונקבע גם שהגירעונות העתידיים לא ייסגרו עוד על ידי המדינה אלא על ידי הפנסיונרים והעמיתים של הקרן.

קרנות פנסיה ותיקות מאוזנות

גם קרנות הפנסיה הותיקות המאוזנות הוקמו לפני שנת 1995 אבל אלו האחרונות לא הולאמו כיוון שלא צברו במהלך השנים גירעון אקטוארי. מדובר על קרנות שנמצאו בבעלות פרטית ולא בבעלות של ההסתדרות אך בדומה לקרנות הותיקות שבהסדר, גם קרנות אלו לא מקבלות לשורותיהן חברים חדשים החל משנת 1995. בשנים האחרונות הועלו טענות לפיהן קרנות אלו חוו אפליה מסוימת וקיפוח בהשוואה לקרנות שהיו בשליטת ההסתדרות ואף הוגשה עתירה בנושא לבג"ץ.

בסופו של דבר הגיעו עם הקרנות להסכם לפיו המדינה תעניק לקרנות כרית ביטחון בגובה של עשרים וחמישה מיליארד שקל ובתמורה יחוו העמיתים בקרנות אלו הפחתה בזכויותיהם בשיעור של אחוז וחצי לאורך חמש שנים. בנוסף לכך התחייבו הקרנות להעלות את גיל הפרישה של נשים משישים לשישים וארבע ואת גיל הפרישה של גברים מגיל שישים וחמש לשישים ושבע.

ייעוץ פיננסי רון מאיר

ייעוץ פיננסי רון מאיר

רון מאיר, איש מקצוע מוכר בתחום ייעוץ פיננסי, עם ניסיון עשיר מאד בתחום והצלחות מרובות של עסקים ואנשים פרטיים. מנהל המרכז לייעוץ פיננסי, המקום שמרכז את כל המידע הכי מקצועי והכי עדכני ברשת.

התקשרו עכשיו! דילוג לתוכן