קרנות פנסיה חדשות

צרו איתנו קשר

קרנות פנסיה חדשותקרן פנסיה היא סוג של קופת חיסכון שבה נאגרים כספים, שעם תום תקופת החיסכון משולמים לאדם שחסך אותם בתור קצבה חודשית למשך שארית ימי חייו. למעשה מדובר על אפיק החיסכון הפנסיוני הנפוץ ביותר במשק הישראלי. בנוסף לכך קרן פנסיה גם מעניקה כיסוי מפני אובדן כושר עבודה כשההיקף של כיסוי זה תלוי בגיל שבו הצטרף המבוטח לקרן. כמו כן, הקרן יכולה לכלול כיסוי שיעניק הגנה למשפחתו של המבוטח למקרה של מוות.

ההבדל המשמעותי ביותר בין קרן פנסיה לבין קופת גמל הוא שבקרנות הפנסיה חל העיקרון של הערבות ההדדית. המשמעות היא שגם אם אחד העמיתים בקרן הלך לעולמו זמן קצר בלבד לאחר שהצטרף לקרן, המוטבים שלו יזכו לקבלת תשלום חודשי קבוע. מצד שני לפי עיקרון זה במידה ובשנה מסוימת שיעור גבוה במיוחד שלך מבוטחים ילכו לעולמם, הרי שתחול הקטנה בזכאות של שאר העמיתים שנותרו בחיים.

מה המשמעות של הקרנות החדשות?

החל משנת 1995 קרנות הפנסיה נחלקות בישראל לשני סוגים מרכזיים: קרנות ותיקות וקרנות חדשות. הקרנות הותיקות החל משנת 1995 לא מקבלות חברים חדשים ולפיכך החל משנה זו ניתן להצטרף אך ורק לקרנות החדשות. הקרנות החדשות באו לעולם לאחר משבר גדול שהתרחש בקרנות הותיקות. בעקבות משבר זה הקרנות החדשות מתוכננות בצורה כזו שבה הכספים שמופקדים בקרן לא מנוהלים בצורה כזו שתעמיד אותם בסיכון.

תכנית מקיפה

תכנית מקיפה מכילה גם קצבת שאירים שמשולמת במקרה של מות המבוטח שאירע לפני גיל הפרישה, גם קצבת נכות וגם קצבת זקנה. בתכנית המקיפה של הקרנות החדשות ניתן לבחור מתוך חמישה מסלולים אפשריים להלן:

  • המסלול הבסיסי – במסלול זה כספי החיסכון מחולקים באופן שווה בין פנסיית הזקנה שמהווה את מרכיב החיסכון לבין פנסיית השאירים וקצבת הנכות שמהוות את המרכיב הביטוחי.
  • מסלול עתיר ביטחון – במסלול זה ניתן הכיסוי הביטוחי המקסימאלי על פי החוק למרכיבי השאירים ולנכות על חשבונו של מרכיב החיסכון.
  • מסלול עתיר ביטוח נכות – במסלול זה הכיסוי הביטוחי המקסימאלי ניתן לנכות ואילו קצבת השאירים קטנה בחמישים אחוז ביחס למסלול עתיר הביטוח.
  • מסלול עתיר ביטוח שאירים – במסלול זה ניתן הכיסוי המרבי לשאירים ואילו קצבת הנכות קטנה בחצי יחסית למסלול הביטוח.
  • מסלול עתיר חיסכון – במסלול זה ניתן הכיסוי המינימאלי לשאירים ולנכות לטובתו של מרכיב החיסכון.

פרטים נוספים בנוגע לקרנות הפנסיה החדשות

אחד היתרונות המרכזיים של קרנות הפנסיה החדשות הוא התשואה שמובטחת לכספים על ידי המדינה. תשואה זו מובטחת עבור שלושים אחוז מכספי החיסכון שמושקעים באגרות חוב ממשלתיות שנושאות תשואה בשיעור של קרוב לחמישה אחוז. עם זאת מתוקף כך ישנו רף עליון לגובה ההפקדה החודשית לקרן. הסכום המרבי שניתן להפריש מדי חודש עומד על 20.5% מגובה השכר הממוצע במשק כפול 2.

הסכום המקסימלי שיכול להפריש המעסיק לקרן הפנסיה של העובד עומד על 7.5% ממשכורתו, גובה הסכום המקסימלי שיכול להפריש העובד עומד על שבעה אחוז ממשכורתו ולכך יכול להוסיף המעסיק הפרשה של סכום מסוים עבור כיסוי למקרה של פיטורין בגובה של עד 8.33% מהמשכורת.

דמי ניהול

דמי ניהול הם כספים שמשולמים עבור ניהול הכספים שמופקדים בקרן מדי חודש. הם משולמים בשתי דרכים שמורכבות משיעור מסוים מדמי ההפקדה החודשיים ומשיעור מסוים של הסכום השנתי שנצבר בקופה. דמי הניהול המקסימאליים שניתן לגבות מדמי הצבירה השנתיים לא יכולים לעבור את מחצית האחוז מהצבירה ואילו דמי הניהול המרביים מהפרמיה החודשית לא יכולים לעבור את ששת האחוזים מההפרשה.

 

אולי יעניין אותך לקרוא על:

קרנות פנסיה ותיקות בניהול מיוחד- קופת הפנסיה לעובדי הדסה בע"מ

ייעוץ פיננסי רון מאיר

ייעוץ פיננסי רון מאיר

רון מאיר, איש מקצוע מוכר בתחום ייעוץ פיננסי, עם ניסיון עשיר מאד בתחום והצלחות מרובות של עסקים ואנשים פרטיים. מנהל המרכז לייעוץ פיננסי, המקום שמרכז את כל המידע הכי מקצועי והכי עדכני ברשת.

התקשרו עכשיו! דילוג לתוכן