קרן השתלמות לעצמאים מה זה?

צרו איתנו קשר

קרן השתלמות לעצמאיםמזל טוב אתם עצמאיים עוסק פטור, עוסק מורשה, הציעו לכם לפתוח קרן השתלמות והתחלתם לחקור ולחפש מה צריך בשביל לפתוח קרן השתלמות. יש המון ביטויים מבלבלים שאינכם מכירים ובכלל לא יודעים איפה להתחיל לחפש, איך לפתוח, מה נדרש, מה הסכום שצריך להפריש ומאיפה בכלל מתחילים.

מתי פותחים קרן?

ראשית כול יש להבין שמדובר בזכות שהמדינה נותנת לנו כעצמאיים לקחת אחריות על אחוז מסוים ממה שאנחנו מרווחים ולהשקעה במסלול שאנחנו בוחנים לעצמנו. בעצם מהרגע שקיבלתם אישור שאתם עצמאים ניתן לפתוח קרן השתלמות.

הקרן נותנת לכם מספר דרכים ואמצעים להשקיע ולרכוש נכסים פיננסים כמו: מניות, איגרות חוב, מקרקעין, מסחריים, מטבע חוץ וכדומה.  התנאים הינם עד 4.5% מהמשכורת העתידית שתופקד בקרן בנוסף ההשקעה תיחשבו בתור הוצאה מוכרת.  ההשקעה השנתית משתנה בין חברה לחברה במידה ולא עולה בדרך כלל הסכום הנע בין 18,300₪- 18,500₪. חשוב לדעת שההשקעה תהיה פטורה ממס רווח.

טפסים נדרשים:

על מנת לפתוח קרן השתלמות אתם תדרשו להמציא אחד מהטפסים הנ"ל : אישור עוסק מרשה או פטור ואו טופס הכנסות שקיימות בעסק.

קרן השתלמות לעצמאים- איך בוחרים חברת השקעות?

כפי שאתם מכירים בישראל כמו בעולם כאשר פטנט מצליח יש לו מיד שיכפול בשוק ,בעיקר שאנחנו מדברים על נושא שוק ההון. מה שמוביל אותנו לדבר על חברות ההשקעות שקיימות בשוק הישראלי והן:

 • הלמן-אלדובי בית השקעות.
 • פסגות.
 • הראל.
 • אלדשולר שחם.
 • ילין-לפידות.
 • אינפיניטי בית להשקעות.

בחיפוש פשוט בגוגל ניתן יהיה לראות את התעריפים ,הרווחים באחוזים ,ואפילו אם נפתחה חברה חדשה לתחום. חשוב לדעת כאשר אנחנו מסתכלים על רווחים באחוזים או בשפה הפיננסית תשואות עדיף שנסתכל מספר שנים אחורה כדי לדעת האם המניה בנפילה או בעליה הסטטיסטיקה אומרת עד 5 שנים אחורה. אז בחרתם חברת השקעה ואתם לא מרוצים ממנה? אתם פשוט עוברים, בדיוק כמו שזה נשמע פשוט ממלאים טופס בחברה שאתם רוצים ,ללא תשלום נוסף ,זה יותר פשוט ממה שזה נשמע.

הטבות כעצמאי:

בטח לא ידעתם שקיימות הטבות מס אך ורק לעצמאיים ,שעל כול השקעה בשוק ההון המדינה לוקחת רווחים של כ25% מההשקעה.  הטבות שיש לכם כעצמאים מתחלקות לכמה אפשריות 

 • הטבה מספר אחת : הכסף שאתם משקיעים בקרן ההשתלמות פטורה ממס. 
 • הטבה מספר שתיים: ההשקעה שלכם פטורה ממס רווח והון.
 • הטבה מספר שלוש: בקרן ההשתלמות אתם זכאים לקחת את כלל הרווח לעצמכם. בשונה מקרן  השתלמות של עבוד שכיר או מדינה שהם אינם יכולים.

 

קרן השתלמות לעצמאים- מה זה כל המושגים האלה?

כעצמאים נדרש מכם להבין את המושגים של שוק ההון אז בואו נפשט קצת מה כל המילים הגבוהות האלה אומרות. כשאר מדברים אתכם על ניירות ערך בדרך כלל ידברו אתכם כל מניות. תזכרו שקיימים ניירות ערך גם בארץ וגם בחוץ לארץ. השקעה עפ"י ההגדרה מהמילון: הקדשת משאבים כדי ליצור רווח עתידי. הפרשה עפ"י הגדרה מילון: הקצבת חלק מתשלום. במקרה שלנו משאבים הם הכסף שאנחנו משקיעים בקרן השתלמות בבית השקעות שבוחרת בשבילנו במה כדאי להשקיע ובמה לא. מס רווח והון פשוטו כמשמעו הוא המס הקיים בחוק נכון לשנת 2019 מדובר בשיעור של 25% מהרווח.  הידעתם? פרט מאוד חשוב שכדאי שתזכרו אם הצלחתם להרוויח מהמניה שרכשתם אבל לא מכרתם אותה נכון לעכשיו -לא תשלמו עליה מס ,רק במידה ומכרתם אותה רק אז תשלמו מס רק במידה ואתם אינכם עצמאים.

משיכת הכספים מהקרן ההשתלמות

את הקרן למעשה ניתן למשוך לאחר שש שנים . בדומה לקרן השתלמות לעובדי מדינה גם בקרן העצמאים ,ניתן למשוך את הקרן במלואה או רק חלק ממנה . לדוגמא: אם צברתם בקרן 80 אלף שקל עומדות בפניכם שתי אופציות למימוש לאחר שש שנים. או למשוך את מלוא הסכום מהקרן ולאחר המשיכה להתחיל להפקיד לקרן חדשה שתפתח למשיכה גם היא לאחר 6 שנים. או למשוך חלק מהקרן מה שאומר בעצם שאתם מושכים 40,000 שקל , מה שמשאיר מחצית מהסכום שנשאר בקרן בסטאטוס רדום,

 מה זה אומר לגביכם?

ואת ההפרש שנישאר אתם תוכלו למשוך באיזה עת שתבחרו  מה שיוצר לכם שתי קרנות השתלמות, את הסכום שנישאר ניתן למשוך באיזה פרק זמן שתרצו יום לאחר הבקשה, יומיים, שבוע, חודש, שנה הקרן הרדומה מחכה שתבואו ותיקחו אותה.

שימו לב ברגע שפתחתם את הקרן , ובחרתם באחת מהדרכים המפורטות למעלה באיזו דרך תרצו למשוך . חשוב לדעת שהן באופציה הראשונה והן באופציה השנייה אתם תתחילו להפריש את הסכומים לחשבון חדש ,אז מה שונה בעצם? אם בחרתם למשוך רק חלק מהסכום יהיו לכם שתי קרנות קרן פעילה וקרן רדומה(כפי שציינתי). ישנה גם אופציה למשוך לאחר 3 שנים אם מדובר בהשתלמות או שהעמית הגיע לגיל פרישה. משיכה מוקדמת של הקרן כפויה בתשלום מס מרווחי ההון.

 

קרן השתלמות לעצמאים- מי מנהל לי את הקרן?

לאחר שבחרתם בית השקעות, אל תדאגו את נמצאים בידיים טובות.  הקרנות ההשתלמות מיוצגים ע"י מנהלי השקעות מקצועיים ומנוסים בתחום ,שידעו להסביר לכם את התהליך בצורה הטובה ביותר ואפילו יכוונו אתכם להשקעה הטובה ביותר.  בהתאם למסלול ההשקעות שבחרתם.

 

מה זה מסלול השקעות?

כשמדובר בכסף שלנו אנחנו רוצים לדעת שלקחנו מסלול השקעות הכי טוב לנו,  אבל מה זה בכלל מסלול השקעות? אלו בעצם מסלולים שדרכם אתם בוחרים להשקיע ,אפשר לעבור בין מסלולים ללא עלות בכול רגע שתרצו ללא עלות.

להלן רשימות המסלולים:

 • מסלול מחקר מדד – מסלול שהכספים בו לא מנוהל באופן ישיר ע"י מנהלי השקעות. כלומר עפ"י רצונות המשקיע שהוא בעצם אתם עפ"י מדדים שונים בשוק ההון.

כמובן לאחר בדיקה כי המשקיע (אתם) יכול לעמוד בהם, בנוסף מתאמים לכם את הקרן הטובה ביותר בשבילכם בהתאמה אישית. שיטה זו צוברת תאוצה ופופולרית בעולם. אך מסלול זה אינו מסלול לטווח ארוך. מתאים יותר לתקופות קצרות.

 • מסלול קרן השתלמות בניהול עצמי- פשוטו כשמשמעו אתם מחליטים בעצמכם איפה וכמה אתה משקיעים באיסוף מניה יותר ובאיזו פחות.

הייחוד שיש במסלול זה אומר שניתן להשיג דמי ניהול שנתיים בתעריף של 0.3-0.5%. אם כי בקרן זו תצטרכו כמה מאות שקלים בבנק שיהיה לכם סיכוי להצטרף מסלול מסוג זה. על מנת לנהל קרן השתלמות לבד נדרש מכם  ידע בסיסי בשוק ההון כדי שתוכלו בעצם להבין איפה להשקיע, למה, מתי וכמובן לשנות בהתאם לצורך .

 

מה השתנה מפעם?

בשנת 2017 נכנסו הטבות מס נוספות לקרנות ההשתלמות לעצמאים. מה שנתן בעצם ממצב שהעצמאי היה נדרש לבצע הפקדה לקרן של 7% מהכנסתו כדי שהעסק יקבל הוצאות מוכרות בשיעור של 4.5%. בכניסת עדכון הטבות המס כבר מהאגורה הראשונה שאתם מפקידים אתם מקבלים את ההטבות המס ,כשמדובר בעצם בתקרה הכי גדולה בשביל לקבל את הטבה מסוג זה. למה בעצם להכניס הטבות מס ? המדינה מעוניינת לעודד עסקים עצמאיים לחסכון כדי לתת עצמאות וחופש כלכלי כך שלא תדרשו להסתמך על המדינה לקרת גיל הגמלאות ותוכלו להחליט בעצמכם מה יהיה גובה הפנסיה שלכם.

 

הכנסה שנתית?

עפ"י מחקרים רף ההכנסות השנתית הגבוה ביותר שאפשרי להפקיד לקרן ההשתלמות כדי לקבל את הטבות המס עומד נכון להיום על 263,000  ש"ח.(נכון לשנת 2021).

נניח והרווח השנתי שלכם עלה על התקרה השנתית, הסכום יחויב במס הכנסה. נכון למחקרים שנעשו עפ"י שנת 2021 הסכום המקסימלי הינו 11,835  ש"ח . מה שאומר שתקרת ההפרשה לקרן תעמוד על 18,480 ש"ח. בשיעור של 7%.  יש לזכור כי הסכום המקסימלי משתנה משנה לשנה. עפ"י נתונים שמס הכנסה מקבל כך הוא מחשב את הסכום המקסימלי.

יש לזכור לפטור ממס הכנסה ופטור ממס רווח והון יש מגבלות שונות ,אז נניח והפקדתם סכום מסוים אכן תתחילו לשלם מס הכנסה אם כי תזכרי לפטור ממס רווח. בואו אסביר את הנושא בצורה שונה ,כול סכום שהפקדתם לקרן העולה על 4.5% מהמשכורת או הרווח שלכם יחויב במס.  אך כול עוד לא עברתם את גובה הכנסה של 18,480 לרווח הנ"ל יהיה פטור ממס הון.  לדוגמא: נניח והרווחתם 200,000 ש"ח בחישוב מהיר 4.5% מהסכום יהיה 9,000 ש"ח זאת אומרת כול סכום שיופרש עד 9,000 ש"ח יהיה פטור ממס הכנסה, אם הפרשתן סכום שהוא עולה על הסכום הפטור, נניח 9,500 ש"ח יחויב במס .

 

לסיכום:

לפני שאתם פותחים קרן השתלמות כדי שתתייעצו עם בעל מקצוע שמבין בתחום שייעץ. 

ייעוץ פיננסי רון מאיר

ייעוץ פיננסי רון מאיר

רון מאיר, איש מקצוע מוכר בתחום ייעוץ פיננסי, עם ניסיון עשיר מאד בתחום והצלחות מרובות של עסקים ואנשים פרטיים. מנהל המרכז לייעוץ פיננסי, המקום שמרכז את כל המידע הכי מקצועי והכי עדכני ברשת.

התקשרו עכשיו! דילוג לתוכן