פנסיה רפואית

צרו איתנו קשר
תוכן עניינים

פנסיה רפואית היא תשלום חודשי המתקבל ממעסיק בגלל אובדן כושר עבודה. ברוב המקרים, מדובר בסוג של קצבת נכות המעניקה הכנסה למי שלא היה מסוגל לעבוד במשך שנה או יותר עקב מחלה או פציעה, לעיתים גם בעקבות פגיעות נפשיות או רגשיות.

פנסיה רפואית היא פנסיה אשר עשויה להיות משולמת בנוסף להטבות אחרות כגון פיצויי עובדים, ביטוח אבטלה וביטוח לאומי, תלוי בחומרת ובסוג המקרה שהוביל לאובדן כושר עבודה. כאשר אדם יוצא לפנסיה רפואית, אותו מבוטח יקבל תשלומים מהתוכנית כל עוד אינו מסוגל לעבוד, עד גיל פרישה או עד מוות.

מהי פנסיה רפואית וכיצד עובדת?פנסיה רפואית היא פנסיה אשר עשויה להיות משולמת בנוסף להטבות אחרות כגון פיצויי עובדים, ביטוח אבטלה וביטוח לאומי, תלוי בחומרת ובסוג המקרה שהוביל לאובדן כושר עבודה

כאשר מדברים על ביטוח אובדן כושר עבודה, למעשה מתכוונים לתוכנית אשר מספקת תשלום חודשי לכל החיים בתמורה לפרמיה המשולמת מדי חודש. הקצבה הרפואית עשויה להיות משולמת באופן זמני, או שהיא עשויה להיות קבועה במהותה. לדוגמה, אם הפרט איבד את השימוש ברגלו ואינו יכול לעבוד יותר, הוא יקבל קצבה מסוג זה למשך שארית חייו.

קצבאות רפואיות ניתנות בדרך כלל על סמך אובדן השתכרות ואינן תלויות בכמה זמן מישהו מועסק בחברה שלו. ברוב המקרים, זו תהיה קצבה אשר מתקבלת בגין ביטוחים פרטיים. לאחר שהבנו זאת, בואו נבין כיצד קובעים אובדן כושר עבודה.

כיצד קובעים אובדן כושר עבודה?

כאמור, פנסיה רפואית ניתנת כאשר מתקיים אובדן כושר עבודה אשר יכול להיגרם מפציעה, מחלה או נכות. כמה סימנים שעשויים להצביע על עובד איבד את כושרו לעבוד הם: 1) העובד אינו מסוגל לבצע את עבודתו כתוצאה מפציעה או מחלה. 2) העובד נאלץ להיעדר מהעבודה וההיעדרות אינה נובעת מחופשה, מסיבות אישיות או היעדרות מאושרת אחרת. 3) העובד נחשף לטראומה קשה אשר הובילה להתפרצותה של בעיה נפשית או רגשית עמוקה.

ישנן דרכים רבות שבהן אדם יכול לקבוע אם הוא איבד את היכולת לעבוד במלוא הפוטנציאל שלו. אם אתם מבחינים שאתם נאבקים במשך זמן מה בעבודה שלכם, אז אולי הגיע הזמן עבורכם להיעזר ברופא או מומחה. ועל מנת לקבוע את אובדן כושר העבודה, יש לקחת בחשבון את הדברים הבאים: 1) חומרת ומשך הפציעה או המחלה. 2) גיל העובד ומצבו הגופני שלפני הפציעה/מחלה. 3) סוג הביטוח הרפואי שיש לעובד.

האם אובדן כושר עבודה זהו מצב הפיך?כאמור, פנסיה רפואית ניתנת כאשר מתקיים אובדן כושר עבודה אשר יכול להיגרם מפציעה, מחלה או נכות.

ברוב המקרים, אובדן כושר עבודה אינו אחד מאותם מצבים שנחשבים הפיכים. זהו מצב ארוך טווח שיימשך כנראה למשך כל החיים ואינו ניתן לביטול. אדם עם מוגבלות אולי יוכל לשחזר את כושר עבודתו במקרים מסוימים, אך לא תמיד זה אפשרי. זה תלוי בסיבת הנכות וכמה זמן היא קיימת, האם זוהי נכות קבועה או זמנית וכולי. במקרים רבים, האדם יקבל פנסיה רפואית במשך כל חייו.

עבור אנשים שסבלו ממצב זמני, כגון רגל שבורה או זעזוע מוח, יש סיכוי טוב שהם ישובו למלוא יכולתם לעבוד שוב זמן קצר לאחר שירפאו לחלוטין. לאנשים שסבלו ממצבים קבועים כמו פגיעה מוחית או תופעות לוואי שנגרמו מטיפול בסרטן, ייתכן שלעולם לא יחזרו יותר ליכולת עבודה מלאה או אפילו חלקית.

קבלת סיוע של עו"ד בעת קביעת אובדן כושר עבודה

כאשר אתם מתמודדים עם פציעה או עם בקשת פנסיה רפואית ממקום העבודה, חשוב לדעת האם אתם מסוגלים לעבוד או לא. ברוב המקרים, עורכי דין יכולים לסייע בקביעת אובדן כושר העבודה ולספק את הייעוץ המתאים לגבי הצעדים שניתן לנקוט במצב זה.

התרחיש הכי נפוץ הוא כאשר העובד סובל מפציעה או מחלה אשר מאלצת אותו להפסיק לעבוד. מצב זה יכול להיות זמני או קבוע בהתאם לחומרת הפציעה או המחלה של העובד. המצב השני הוא כאשר העובד מתמודד עם מצב נפשי המונע ממנו לבצע את התפקידים הרגילים שלו כעובד, כגון דיכאון, חרדה וכו'.

כמה עולה פנסיה רפואית וביטוח בריאות?

אנשים נוטים לחשוב שביטוחי בריאות שמורים אך ורק לבעלי כיסים עמוקים, אבל המציאות היא שונה לגמרי. מחיר ביטוחי בריאות נע בין שקלים בודדים לחודש לבין עשרות שקלים בודדים לחודש, תלוי בסוג הפוליסה ובסעיפים שהיא כוללת. כאשר מדברים על עלויות כל כך נמוכות, האטרקטיביות של ביטוחי בריאות הכוללים פנסיה רפואית רק עולה.

בתוך כך, המחיר של ביטוח בריאות נקבע על פי מגוון גורמים, לרבות גיל המבוטח, היכן הוא גר, סוג הכיסוי הרצוי והאם יש למבוטח בעיות רפואיות קיימות, היסטוריה משפחתית רפואית בעייתית וכולי. כמו כן, אם אתם רוצים לכסות רק הוצאות רפואיות גדולות ולא דברים אחרים כמו תרופות מרשם או אשפוז, אז הפרמיה החודשית שלכם תהיה נמוכה יותר. בהיבט זה מחיר ביטוח הבריאות נקבע על סמך גורמים רבים, כאשר זהו שילוב של הערכת סיכונים, תקנות המדינה ומדיניות החברה.

מדוע רפואה פרטית מומלצת יותר?כאשר מדברים על עלויות כל כך נמוכות, האטרקטיביות של ביטוחי בריאות הכוללים פנסיה רפואית רק עולה.

רפואה פרטית מומלצת יותר מרפואה ציבורית, מכיוון שהיא גמישה יותר ומציעה מגוון גדול יותר של שירותים. ספקי שירותי בריאות פרטיים מסוגלים להציע מגוון גדול יותר של שירותים, כגון ניתוחים קוסמטיים וטיפולי פוריות, שאינם זמינים בקופות החולים המפוזרות ברחבי הארץ.

לדוגמה, מרפאות פרטיות מציעות לעתים קרובות פגישות באותו יום ויכולות לספק טיפול במצבים כרוניים שונים. הרפואה הפרטית גמישה יותר גם בכל הנוגע לאפשרויות התשלום – למשל, חלק מספקי רפואה פרטיים יאפשרו לכם לשלם בתשלומים או להציע תוכניות תשלום ארוכות טווח על טיפולים שונים. בהיבט זה, מרפאות פרטיות מעניקות שירות אישי המותאם לצרכיו והעדפותיו של הפרט. ובתוך כך, רפואה פרטית מומלצת יותר כי היא מספקת חוויה אישית יותר.

השוואת מחירים לפני רכישת ביטוח בריאות

חשוב להשוות מחירים לפני שרוכשים ביטוח בריאות הכולל פנסיה רפואית, כי זה יכול לחסוך הרבה כסף בטווח הארוך. עלות התוכנית תהיה תלויה בכיסוי הרצוי, השתתפות עצמית וגורמים נוספים, ככה שחשוב לבדוק כמה גובות חברות הביטוח השונות על הפוליסה שלכם. ועל מנת לקבל החלטה נכונה, חשוב לבצע השוואת מחירים לפני רכישת ביטוח בריאות. זכרו, פרמיה נמוכה יותר אין פירושה בהכרח השתתפות עצמית נמוכה יותר או להיפך.

כשזה מגיע לביטוח בריאות, יש הרבה גורמים שאתם צריכים לקחת בחשבון לפני הרכישה של הפוליסה. בשורה התחתונה, חשוב להשוות מחירים לפני רכישת ביטוח בריאות כי זו יכולה להיות החלטה יקרה. ובחיים כמו בחיים, אפשר לחסוך כסף על כל רכישה, כולל ביטוחי בריאות עם פנסיה רפואית למקרה הצורך.

למה כדאי להיות מבוטחים בביטוח בריאות?

ביטוח בריאות הוא סוג של ביטוח שמשלם עלויות רפואיות. בארצות הברית, ביטוח הבריאות מוסדר על ידי הממשל הפדרלי וקיימים שני סוגים עיקריים של תוכניות: המעסיק ויחידים. בישראל, כל אזרח זכאי לביטוח בריאות המסופק על ידי המדינה ועל ידי קופות החולים ברחבי הארץ. אם האזרחים בישראל מעוניינים להרחיב את ביטוחי הבריאות שלהם ולכלול סעיפים כמו פנסיה רפואית למשל, לרוב הם יפנו לחברות ביטוח פרטיות בשל המחירים האטרקטיביים והכיסויים הנרחבים.

היתרונות של ביטוח בריאות רבים וכוללים: 1) כיסוי לטיפול רפואי, אשפוז וטיפול חירום. 2) היכולת לבחור רופא משלכם. 3) היכולת לבחור תורים בזמינות הרבה יותר גבוהה מאשר הרפואה הציבורית. 4) היכולת לקבל את הטיפול הטוב ביותר. 5) ביטוח בריאות פרטי וביטחון כלכלי למקרה שאינכם מסוגלים לעבוד בגלל מחלה או פציעה חמורה.