פנסיה לעצמאים

צרו איתנו קשר
תוכן עניינים

פנסיה לעצמאיםקשה מאוד להיות עצמאים, במיוחד בארץ. המשכורת לא קבועה ולא מובטחת. הבעיה מחמירה אף יותר כאשר העצמאים מגיעים למצב של אובדן כושר עבודה או לגיל הפרישה. אחד הדברים החשובים ביותר לעצמאים שמסייע להם להתמודד עם התקופות הללו, הוא פנסיה. כך העצמאים יוכלו להתמודד במצבים של סכנה לעסק בעקבות פרישה, אובדן כושר יכולת העבודה, פשיטת רגל ועוד. החל משנת 2017, הפרשת פנסיה לעצמאים הפכה לחובה בארץ. על פנסיה לעצמאים נרחיב במאמר הבא. 

 

מהי פנסיה לעצמאים?

אצל שכירים הפרשת הפנסיה מתבצעת על ידי המעסיק. השכיר מחויב להפריש סך אחוזים לקרן הפנסיה ולאחר שישה חודשי עבודה רצופים, המעביד מחויב בהפרשה חודשית לקרן הפנסיה של העובד. ההפרשה החודשית של קרן פנסיה תהיה 20.83% מהמשכורת. מתוכן 6% יהיו על חשבון המבוטח והיתר על חשבון המעסיק. אך אצל עצמאים הסיפור שונה. 

בעבר, עצמאים לא היו מחויבים להפריש לעצמם פנסיה. החל משנת 2017, עצמאים מחויבים בהפרשה לפנסיה. החובה על הפרשה לפנסיה בקרב עצמאים נועדה לאמצעים כלכלים בעת הפרישה או במצב של אובדן כושר יכולת העבודה. החלטה זו התקבלה מתוך הבנה כי אין מנגנון שמסדיר את הנושא עבור עצמאים. במצב כזה, עצמאים רבים עלולים למצוא עצמם בגילאים מבוגרים ללא מקורות הכנסה, מלבד קצבת הזקנה, שכידוע אינה גבוהה בישראל. אנשים רבים מעדיפים להשאיר את הכסף זמין ולא לחסוך אותו לעתיד, אך בסופו של דבר, עלולים להגיע לגיל מבוגר, בלי היכולת לעבוד ובלי כסף שיאפשר להם רמת חיים סבירה. 

כמו כן, פנסיה לעצמאים משמשת כרשת ביטחון לעצמאים במצב של סגירת העסק מסיבות שונות. שכירים שמפסיקים לעבוד זכאים לקבלת דמי אבטלה. עצמאים לעומת זאת, לא זכאים לדמי אבטלה. לכן, הפרשה לפנסיה מאפשרת להם להשתמש בכסף שהפרישו במצב של סגירת העסק. 

הפקדה עבור פנסיה לעצמאים

על פי החוק, קבוע סכום מינימלי אותו העצמאי מחויב להפקיד בכל שנת מס- 

  • עבור חלק מההכנסה, עד חצי מהשכר הממוצע במשק, שיעור ההפקדה המינימלי עבור עצמאים הוא 4.45% מההכנסה. 
  • עבור הכנסה מעל מחצית השכר ועד גובה השכר הממוצע במשק יש להפקיד 12.55% מההכנסה. 
  • עבור חלק ההכנסה שמעל השכר הממוצע אין חובה בהפקדה לפנסיה. 

שימו לב, כי מי שיגדיל את ההפקדה יוכל להנות מסכום כסף גדול יותר בגיל הפרישה ואף מהטבות מס. כלומר, במקום לחסוך בבנק, ניתן לחסוך בקרן פנסיה ולהנות מהטבות מס. 

ההפקדה עבור פנסיה לעצמאים מחולקת ל-2-

  • 2/3 מהכספים המופרשים לפנסיה מוקצים אך ורק לפנסיה. כלומר, יהיה ניתן למשוך אותם רק בגיל הפרישה- 62 עבור נשים ו-67 עבור גברים.
  • 1/3 מהכספים המופרשים לפנסיה מוקצים לסיוע במצב אבטלה. כלומר, יהיה ניתן למשוך אותם לפני הגיל הפרישה במצב שהעסק נסגר. 

 

פנסיה לעצמאים- אפשרויות

פנסיה לעצמאים מספקת הגנה כלכלית עבור כל סיבה בגינה הפסקתם לעבוד. הביטוח הפנסיוני לעצמאים מתחלק לארבע תוכניות עיקריות מהן ניתן לבחור- ביטוח מנהלים, קרן פנסיה, קופת גמל ופנסיה תקציבית. עבור עצמאים, פנסיה תקציבית אינה רלוונטית. אך קרן פנסיה וביטוח מנהלים, אשר שניהם כוללים כיסוי במקרה של אובדן כושר עבודה רלוונטיים במיוחד לעצמאים. 

  • קרן פנסיה- קרן פנסיה היא למעשה מסלול חיסכון שנועד לשלם לכם קצבה חודשית בגיל הפרישה. במהלך שנות העבודה, אתם והמעסיק שלכם תפקידו כסף בקרן הפנסיה. הכסף שהופקד בקרן הפנסיה ישלם את הקצבה שלכם מרגע הפרישה. 
  • ביטוח מנהלים- ביטוח מנהלים הוא למעשה חוזה אישי, פוליסת ביטוח, הנחתם בין המובטח לבין חברת הביטוח. החוזה הנחתם מגדיר את תנאי של המבוטח בביטוח המנהלים. תנאים אלה הם קבועים ואינם ניתנים לשינוי על ידי אף אחד מהצדדים.

עצמאים יכולים לבחור היכן להפקיד את הכסף, כך שהבחירה למעשה נתונה לשיקול הדעת שלכם. קרנות מסוימות מעניקות גם אפשרות להנות מאי תשלום מס רווחי הון כמו קרן השתלמות.  קיימים גופים שונים בהם ניתן לשמור את קרן הפנסיה, אשר מציעים תשואות שונות ודמי ניהול בגובה שונה. החיסכון ינוהל על ידי חברות השקעה, חברות ביטוח או בנקים, בהתאם לבחירה שלכם.  על מנת שהעצמאים יהיו זכאים לניכוי מס בגין הפרשות אלה, הם מחויבים לבצע את ההפרשות לפני סוף שנת המס עבור השנה הנוכחית. בדרך כלל עד 4.5% מסך ההכנסות יהיו זכאים להחזר מס. 

 

פנסיה לעצמאים עבור אובדן כושר עבודהפנסיה לעצמאים עבור אובדן כושר עבודה

אובדן כושר עבודה הוא אחד הפרמטרים החשובים שיש לקחת בחשבון בעת הפקדת פנסיה לעצמאים. יש להתאים את הביטוח לעיסוק של העצמאי. כמו כן, יש לדעת מהו סכום הפיצוי החודשי אותו נרצה לקבל במצב של אובדן כושר עבודה. 

תנאי הביטוח עבור אובדן כושר עבודה משתנים ממקום למקום. לדוגמא, בקרן פנסיה קיימת תקופת אכשרה של 60 חודשים בהם המבוטח לא נהנה מכיסוי הביטוח בגין מחלה קיימת. לכן, אם אתם סובלים ממחלות רקע, יש לקחת נתון זה בחשבון. לעומת זאת בביטוח מנהלים המבוטח מכוסה בכיסויים הביטוחים ללא תקופת אכשרה. כמו כן, בביטוח מנהלים ניתן לבטח עיסוק ספציפי הנחשב לעיסוק ייחודי יחסית (לדוגמא פסנתרן). כך במצב של אובדן כושר עבודה בעיסוק הספציפי של אותו אדם הוא יפוצה בקצבה על אובדן הכנסה. 

כמו כן, הפרמייה שיש לשלם עבור אובדן כושר עבודה תשתנה בהתאם לגיל בו אתם נמצאים. המחיר ייקבע בהתאם לפעם הראשונה בה התחלתם את התוכנית ולא יכול להשתנות. כלומר, במידה שאתם מבוטחים מגיל צעיר תהנו מתשלום נמוך יותר לטווח ארוך. 

 

פנסיה לעצמאים שהם גם שכירים

עצמאים שהם גם שכירים ומפקידים לעצמם סכום משני מקורות ההכנסה לטובת פנסיה, חייבים רק עד סכום מוגבל בהתאם להכנסה שלהם. כלומר, אם אתם שכירים ואתם מרוויחים סכום מסוים, שאינו עולה על המינימום, בתור עצמאים לא תהיו מחויבים להפריש לקרן הפנסיה. 

כלומר, כאשר הסכום המופרש לכם בתור שכירים, נמוך יותר מהסכום עליו אתם אמורים להפריש בתור עצמאים, אינכם מחויבים בהפרשה לקרן פנסיה. 

אם לא מפרישים פנסיה לעצמאים?

החל משנת 2017, הפקדות פנסיה הן חובה. עצמאי שההכנסה שלו עולה על 63,300 שקלים בשנה, ושלא יפריש לפנסיה את הסכום הנדרש עליו בהתאם להכנסה שלו, עלול לקבל קנס. בדרך כלל לפני קבלת הקנסות, תתקבל אזהרה לפי תהיו מחויבים בהפקדת הסכום הנדרש בתוך 90 ימים לפנסיה, אחרת יוטל עליכם מס. את הקנס תקבלו בחלוף שנת המס. עצמאי אשר לא מרוויח מעל המינימום אינו יכול לקבל קנס. 

 

מה החשיבות של פנסיה לעצמאים?

הפנסיה מהווה גב כלכלי ורשת ביטחון עבור עצמאים. השכר של העצמאים אינו מובטח ואינו קבוע, שכן מחודש לחודש השכר עלול להשתנות. הפנסיה מאפשרת לעצמאים להנות מגב כלכלי ורשת ביטחון לימים קשים יותר. 

כמו כן, הפקדת פנסיה מזכה אתכם בהטבות מס. הטבות אלה ניתנות על מנת לעודד עצמאים להפריש לקנות פנסיה וכדומה. עצמאים זכאים להטבות מס עבור הפקדות בסכומים הגבוהים משיעור ההפקדות המינמלי בחוק. למעשה עצמאים יוכלו  לקבל הטבות מס עד 16.5% מסך ההכנסה שלהם ועד לגובה התקרה בחוק. חשוב לציין כי אין חישוב רטרואקטיבי עבור הטבות מס בגין הפקדה לביטוח פנסיוני. 

הקושי לעצמאיים לכלכל את עצמם בארץ הוא ניכר, אך הבעיה רק מחמירה כאשר העצמאיים מגיעים למצב של אובדן כושר עבודה או גיל פרישה. ביטוח פנסיוני לעצמאיים הוא אחד הכלים החשובים ביותר להתמודדות בכל מצב של סכנה לעסק, פרישה, פשיטת רגל וכן הלאה. ביטוח פנסיוני לעצמאים הינו חובה החל משנת 2017, אך רבים עדיין לא מכירים את אופן ההתנהלות הנהוג.

מהי קרן פנסיה לעצמאים?

עצמאים בעבר לא היו מחויבים להפריש פנסיה עבור עצמם בדומה לשכיר שמחויב גם הוא להפריש סך אחוזים מסוים לקרן הפנסיה וכמוביטוח פנסיוני לעצמאים הינו חובה החל משנת 2017, אך רבים עדיין לא מכירים את אופן ההתנהלות הנהוג. כן, גם המעביד מחויב לאחר שישה חודשי עבודה רצופים להפריש לקרן הפנסיה של העובד (מינימום של 6.5%). החל משנת 2017 עצמאים מחויבים להפריש לפנסיה מתוך מטרה לעצמאות כלכלית בעת פרישה. שיעור ההפקדה המינימלי עבור עצמאיים הוא עד חצי מהשכר הממוצע במשך (4.45% מההכנסה). עד 126,612 ש"ח בשנה יש להפקיד 12.55%. כאשר השכר עולה על השכר הממוצע אין חובה להפקיד לביטוח פנסיוני, אך אם העצמאי מעוניין להגדיל את החיסכון שלו הוא רשאי להפריש יותר מהסכום המינימלי אך לא תמיד יהיה זכאי בהטבות מס בגין הסכום מעל המינימום במשק.

ביטוח פנסיוני לעצמאים הינו חובה מכיוון שעצמאים אינם זכאים לקבל דמי אבטלה כמו שכירים ולמעשה אין להם "גב" כלכלי ורשת ביטחון. ההפרשה לפנסיה הינה עבור מצב בו יצטרכו לסגור את העסק ולאו דווקא להגיע לגיל פרישה. ההפקדה מחולקת בצורה בה שני שלישי מסך ההפקדה יהיו עבור פנסיה אותה ניתן למשוך רק לאחר שמגיעים לגיל פרישה (62 עבור נשים ו-67 עבור גברים) והשליש הנותר הינו עבור סיוע במצב של פשיטת רגל, סיוע במצבי אבטלה ועוד.

ביטוח פנסיוני מספק הגנה כלכלית לאחר גיל פרישה או כל סיבה בגללה הפסקתם לעבוד. הגיל המינימלי לפרישה עבור גברים הוא גיל 67ביטוח פנסיוני לעצמאים הינו חובה מכיוון שעצמאים אינם זכאים לקבל דמי אבטלה כמו שכירים ולמעשה אין להם "גב" כלכלי ורשת ביטחון. ואילו עבור נשים 62. הביטוח הפנסיוני מתחלק לארבעה תוכניות עיקריות: ביטוח מנהלים, קופות גמל, קרן פנסיה ופנסיה תקציבית. עבור עצמאים פנסיה תקציבית אינה רלוונטית, אבל מה שרלוונטי מאוד הוא ביטוח מנהלים וקרן פנסיה אשר כוללים כיסוי במקרה של אובדן כושר עבודה. ישנם מספר גופים שונים בהם תוכלו לשמור את קרן הפנסיה שלכם, אותם גופים מציעים לכם תשואות שונות ודמי ניהול בגובה שונה. החיסכון מנוהל על ידי חברות השקעה, גופי ביטוח והבנקים (בהתאם לבחירה שלכם). עצמאים מחויבים להפריש לפני סוף שנת המס עבור השנה הנוכחית כדי שיוכלו להיות זכאים לניכוי מס בעבור הפרשות אלה (בדרך כלל עד 4.5% מסך ההכנסות יהיו זכאים להחזר מס). עליכם לבחור בקפידה ביטוח פנסיוני לעצמאים כדי לקבל את שלל היתרונות המוצעים, כל חברת ביטוח מנסה למשוך אליה את הלקוחות אבל יש לתת דגש על בחירה חכמה לטווח הארוך.

ביטוח פנסיוני לעצמאים – חשוב לדעתביטוח פנסיוני לעצמאים - חשוב לדעת הפקדות לביטוח פנסיוני הינן חובה החל משנת 2017. עצמאי אשר לא מפריש לביטוח פנסיוני יכול לקבל קנס בסכום כזה או אחר

הפקדות לביטוח פנסיוני הינן חובה החל משנת 2017. עצמאי אשר לא מפריש לביטוח פנסיוני יכול לקבל קנס בסכום כזה או אחר, זאת בהתאם לסך ההכנסה שלו. עצמאי אשר לא מרוויח מעל המינימום אינו יכול לקבל קנס. בתור עצמאיים אתם זכאים להטבות מס בגין כל ההפקדות על מנת לעודד עצמאים להפריש לקרנות פנסיה וכד'. לצורך הדוגמה, ניתן יהיה להפקיד 16.5% לקרן הפנסיה ולקבל הטבות מס מאשר מה שהיה בעבר, חצי אחוז פחות. כמו כן, בתור עצמאים אתם יכולים לבחור היכן תפקידו את הכסף שלכם כך שהבחירה נתונה לשיקול הדעת שלכם. ישנן קרנות אשר גם מעניקות לכם אפשרות להנות מאי תשלום מס רווחי הון כמו קרן השתלמות.

אובדן כושר עבודה לעצמאיביטוח פנסיוני לעצמאים שהם גם שכירים עצמאי שהוא גם שכיר ומפקיד לעצמו סכום משני מקורות ההכנסה שלו לטובת פנסיה חייב רק עד סכום מוגבל בהתאם להכנסה שלו.

כאשר אנחנו מבטחים את עצמנו בתור עצמאים עלינו לתת דגש על נושא בו אנחנו עלולים להגיע למצב של אובדן כושר עבודה. בביטוח זה עלינו להתאים את הביטוח בהתאם לעיסוק שלו וכמו כן, עלינו לדעת מהו סכום הפיצוי החודשי אותו נרצה לקבל במקרה של אובדן כושר עבודה. תנאי הביטוח משתנים ממקום למקום והביטוח נכנס לתוקף רק לאחר זמן מסוים. כמו כן, הפרמיה אותה אתם משלמים עבור ביטוח לאובדן כושר עבודה משתנה בהתאם לגיל בו אתם נמצאים, אך דבר שחשוב לדעת הוא שהמחיר לא יכול להשתנות אלא נקבע בהתאם לפעם הראשונה בו התחלתם את התוכנית. לכן, כאשר אתם מבוטחים בביטוח פנסיוני כבר מגיל צעיר אתם נהנים מתשלום נמוך יותר לטווח הארוך, כאשר אתם עוד בריאים וצעירים והסכנה מצד חברת הביטוח נמוכה.

ביטוח פנסיוני לעצמאים שהם גם שכירים

עצמאי שהוא גם שכיר ומפקיד לעצמו סכום משני מקורות ההכנסה שלו לטובת פנסיה חייב רק עד סכום מוגבל בהתאם להכנסה שלו. זאת אומרת, אם בתור שכירים אתם מרווחים סכום מסוים שאינו עולה על המינימום, אינכם חייבים גם בתור עצמאים להפריש לקרן הפנסיה. בקצרה, כאשר הסכום המופרש לכם בתור שכירים נמוך יותר מהסכום עליו אתם אמורים להפריש בתור עצמאים, אינכם חייבים להפריש לקרן פנסיה.

מה קורה כאשר אינכם מפרישים לביטוח פנסיוני?בתור עצמאים אתם זכאים להיות הטבות בגין הפקדה אל ביטוח פנסיוני לעצמאים. עצמאים זכאים להטבות מס עבור הפקדות בסכומים הגבוהים משיעור ההפקדות המינימלי בחוק.

על פי חוק, החל משנת 2017 (שנת מס 2018) החלו להטיל קנסות על עצמאים שהכנסתם עולה על 63,600 ש"ח בשנה ואינם מפקידים לביטוח פנסיוני את הסכום בהתאם להכנסה שלהם. טרם תקבלו קנסות (שלרוב מגיעים בתור התראה בסכום של 500 ש"ח), תקבלו אזהרה לפיה תחויבו להפקיד תוך 90 יום את הסכום כדין לקרן הפנסיה אחרת יוטל עליכם מס, את הקנס תקבלו בחלוף שנת המס.

אל תוותרו על הזכויות שלכם

בתור עצמאים אתם זכאים להיות הטבות בגין הפקדה אל ביטוח פנסיוני לעצמאים. עצמאים זכאים להטבות מס עבור הפקדות בסכומים הגבוהים משיעור ההפקדות המינימלי בחוק. תוכלו לקבל הטבות מס עד 16.5% מסך ההכנסה שלכם ועד לגובה התקרה בחוק. חשוב להדגיש, אין חישוב רטרואקטיבי עבור הטבות מס בגין הפקדה לביטוח פנסיוני. ביטוח פנסיוני לעצמאים מזכה אתכם רק עבור השנה בה הפקדתם את הסכום, וכך בכל שנה. כמו כן, במקרה שעצמאי סגר את העסק שלו או הגיעה לגיל פרישה הוא יוכל למשוך כספים מהביטוח. לא תמיד יהיה ניתן למשוך את הסכום הכולל, יש לברר זאת מול חברת הביטוח.