פנסיה לעצמאים

צרו איתנו קשר

פנסיה לעצמאיםקשה מאוד להיות עצמאים, במיוחד בארץ. המשכורת לא קבועה ולא מובטחת. הבעיה מחמירה אף יותר כאשר העצמאים מגיעים למצב של אובדן כושר עבודה או לגיל הפרישה. אחד הדברים החשובים ביותר לעצמאים שמסייע להם להתמודד עם התקופות הללו, הוא פנסיה. כך העצמאים יוכלו להתמודד במצבים של סכנה לעסק בעקבות פרישה, אובדן כושר יכולת העבודה, פשיטת רגל ועוד. החל משנת 2017, הפרשת פנסיה לעצמאים הפכה לחובה בארץ. על פנסיה לעצמאים נרחיב במאמר הבא. 

 

מהי פנסיה לעצמאים?

אצל שכירים הפרשת הפנסיה מתבצעת על ידי המעסיק. השכיר מחויב להפריש סך אחוזים לקרן הפנסיה ולאחר שישה חודשי עבודה רצופים, המעביד מחויב בהפרשה חודשית לקרן הפנסיה של העובד. ההפרשה החודשית של קרן פנסיה תהיה 20.83% מהמשכורת. מתוכן 6% יהיו על חשבון המבוטח והיתר על חשבון המעסיק. אך אצל עצמאים הסיפור שונה. 

בעבר, עצמאים לא היו מחויבים להפריש לעצמם פנסיה. החל משנת 2017, עצמאים מחויבים בהפרשה לפנסיה. החובה על הפרשה לפנסיה בקרב עצמאים נועדה לאמצעים כלכלים בעת הפרישה או במצב של אובדן כושר יכולת העבודה. החלטה זו התקבלה מתוך הבנה כי אין מנגנון שמסדיר את הנושא עבור עצמאים. במצב כזה, עצמאים רבים עלולים למצוא עצמם בגילאים מבוגרים ללא מקורות הכנסה, מלבד קצבת הזקנה, שכידוע אינה גבוהה בישראל. אנשים רבים מעדיפים להשאיר את הכסף זמין ולא לחסוך אותו לעתיד, אך בסופו של דבר, עלולים להגיע לגיל מבוגר, בלי היכולת לעבוד ובלי כסף שיאפשר להם רמת חיים סבירה. 

כמו כן, פנסיה לעצמאים משמשת כרשת ביטחון לעצמאים במצב של סגירת העסק מסיבות שונות. שכירים שמפסיקים לעבוד זכאים לקבלת דמי אבטלה. עצמאים לעומת זאת, לא זכאים לדמי אבטלה. לכן, הפרשה לפנסיה מאפשרת להם להשתמש בכסף שהפרישו במצב של סגירת העסק. 

הפקדה עבור פנסיה לעצמאים

על פי החוק, קבוע סכום מינימלי אותו העצמאי מחויב להפקיד בכל שנת מס- 

  • עבור חלק מההכנסה, עד חצי מהשכר הממוצע במשק, שיעור ההפקדה המינימלי עבור עצמאים הוא 4.45% מההכנסה. 
  • עבור הכנסה מעל מחצית השכר ועד גובה השכר הממוצע במשק יש להפקיד 12.55% מההכנסה. 
  • עבור חלק ההכנסה שמעל השכר הממוצע אין חובה בהפקדה לפנסיה. 

שימו לב, כי מי שיגדיל את ההפקדה יוכל להנות מסכום כסף גדול יותר בגיל הפרישה ואף מהטבות מס. כלומר, במקום לחסוך בבנק, ניתן לחסוך בקרן פנסיה ולהנות מהטבות מס. 

ההפקדה עבור פנסיה לעצמאים מחולקת ל-2-

  • 2/3 מהכספים המופרשים לפנסיה מוקצים אך ורק לפנסיה. כלומר, יהיה ניתן למשוך אותם רק בגיל הפרישה- 62 עבור נשים ו-67 עבור גברים.
  • 1/3 מהכספים המופרשים לפנסיה מוקצים לסיוע במצב אבטלה. כלומר, יהיה ניתן למשוך אותם לפני הגיל הפרישה במצב שהעסק נסגר. 

 

פנסיה לעצמאים- אפשרויות

פנסיה לעצמאים מספקת הגנה כלכלית עבור כל סיבה בגינה הפסקתם לעבוד. הביטוח הפנסיוני לעצמאים מתחלק לארבע תוכניות עיקריות מהן ניתן לבחור- ביטוח מנהלים, קרן פנסיה, קופת גמל ופנסיה תקציבית. עבור עצמאים, פנסיה תקציבית אינה רלוונטית. אך קרן פנסיה וביטוח מנהלים, אשר שניהם כוללים כיסוי במקרה של אובדן כושר עבודה רלוונטיים במיוחד לעצמאים. 

  • קרן פנסיה- קרן פנסיה היא למעשה מסלול חיסכון שנועד לשלם לכם קצבה חודשית בגיל הפרישה. במהלך שנות העבודה, אתם והמעסיק שלכם תפקידו כסף בקרן הפנסיה. הכסף שהופקד בקרן הפנסיה ישלם את הקצבה שלכם מרגע הפרישה. 
  • ביטוח מנהלים- ביטוח מנהלים הוא למעשה חוזה אישי, פוליסת ביטוח, הנחתם בין המובטח לבין חברת הביטוח. החוזה הנחתם מגדיר את תנאי של המבוטח בביטוח המנהלים. תנאים אלה הם קבועים ואינם ניתנים לשינוי על ידי אף אחד מהצדדים.

עצמאים יכולים לבחור היכן להפקיד את הכסף, כך שהבחירה למעשה נתונה לשיקול הדעת שלכם. קרנות מסוימות מעניקות גם אפשרות להנות מאי תשלום מס רווחי הון כמו קרן השתלמות.  קיימים גופים שונים בהם ניתן לשמור את קרן הפנסיה, אשר מציעים תשואות שונות ודמי ניהול בגובה שונה. החיסכון ינוהל על ידי חברות השקעה, חברות ביטוח או בנקים, בהתאם לבחירה שלכם.  על מנת שהעצמאים יהיו זכאים לניכוי מס בגין הפרשות אלה, הם מחויבים לבצע את ההפרשות לפני סוף שנת המס עבור השנה הנוכחית. בדרך כלל עד 4.5% מסך ההכנסות יהיו זכאים להחזר מס. 

 

פנסיה לעצמאים עבור אובדן כושר עבודהפנסיה לעצמאים עבור אובדן כושר עבודה

אובדן כושר עבודה הוא אחד הפרמטרים החשובים שיש לקחת בחשבון בעת הפקדת פנסיה לעצמאים. יש להתאים את הביטוח לעיסוק של העצמאי. כמו כן, יש לדעת מהו סכום הפיצוי החודשי אותו נרצה לקבל במצב של אובדן כושר עבודה. 

תנאי הביטוח עבור אובדן כושר עבודה משתנים ממקום למקום. לדוגמא, בקרן פנסיה קיימת תקופת אכשרה של 60 חודשים בהם המבוטח לא נהנה מכיסוי הביטוח בגין מחלה קיימת. לכן, אם אתם סובלים ממחלות רקע, יש לקחת נתון זה בחשבון. לעומת זאת בביטוח מנהלים המבוטח מכוסה בכיסויים הביטוחים ללא תקופת אכשרה. כמו כן, בביטוח מנהלים ניתן לבטח עיסוק ספציפי הנחשב לעיסוק ייחודי יחסית (לדוגמא פסנתרן). כך במצב של אובדן כושר עבודה בעיסוק הספציפי של אותו אדם הוא יפוצה בקצבה על אובדן הכנסה. 

כמו כן, הפרמייה שיש לשלם עבור אובדן כושר עבודה תשתנה בהתאם לגיל בו אתם נמצאים. המחיר ייקבע בהתאם לפעם הראשונה בה התחלתם את התוכנית ולא יכול להשתנות. כלומר, במידה שאתם מבוטחים מגיל צעיר תהנו מתשלום נמוך יותר לטווח ארוך. 

 

פנסיה לעצמאים שהם גם שכירים

עצמאים שהם גם שכירים ומפקידים לעצמם סכום משני מקורות ההכנסה לטובת פנסיה, חייבים רק עד סכום מוגבל בהתאם להכנסה שלהם. כלומר, אם אתם שכירים ואתם מרוויחים סכום מסוים, שאינו עולה על המינימום, בתור עצמאים לא תהיו מחויבים להפריש לקרן הפנסיה. 

כלומר, כאשר הסכום המופרש לכם בתור שכירים, נמוך יותר מהסכום עליו אתם אמורים להפריש בתור עצמאים, אינכם מחויבים בהפרשה לקרן פנסיה. 

אם לא מפרישים פנסיה לעצמאים?

החל משנת 2017, הפקדות פנסיה הן חובה. עצמאי שההכנסה שלו עולה על 63,300 שקלים בשנה, ושלא יפריש לפנסיה את הסכום הנדרש עליו בהתאם להכנסה שלו, עלול לקבל קנס. בדרך כלל לפני קבלת הקנסות, תתקבל אזהרה לפי תהיו מחויבים בהפקדת הסכום הנדרש בתוך 90 ימים לפנסיה, אחרת יוטל עליכם מס. את הקנס תקבלו בחלוף שנת המס. עצמאי אשר לא מרוויח מעל המינימום אינו יכול לקבל קנס. 

 

מה החשיבות של פנסיה לעצמאים?

הפנסיה מהווה גב כלכלי ורשת ביטחון עבור עצמאים. השכר של העצמאים אינו מובטח ואינו קבוע, שכן מחודש לחודש השכר עלול להשתנות. הפנסיה מאפשרת לעצמאים להנות מגב כלכלי ורשת ביטחון לימים קשים יותר. 

כמו כן, הפקדת פנסיה מזכה אתכם בהטבות מס. הטבות אלה ניתנות על מנת לעודד עצמאים להפריש לקנות פנסיה וכדומה. עצמאים זכאים להטבות מס עבור הפקדות בסכומים הגבוהים משיעור ההפקדות המינמלי בחוק. למעשה עצמאים יוכלו  לקבל הטבות מס עד 16.5% מסך ההכנסה שלהם ועד לגובה התקרה בחוק. חשוב לציין כי אין חישוב רטרואקטיבי עבור הטבות מס בגין הפקדה לביטוח פנסיוני. 

ייעוץ פיננסי רון מאיר

ייעוץ פיננסי רון מאיר

רון מאיר, איש מקצוע מוכר בתחום ייעוץ פיננסי, עם ניסיון עשיר מאד בתחום והצלחות מרובות של עסקים ואנשים פרטיים. מנהל המרכז לייעוץ פיננסי, המקום שמרכז את כל המידע הכי מקצועי והכי עדכני ברשת.

התקשרו עכשיו! דילוג לתוכן